Budou mladí umírat? Nechci je zabíjet, říká Flegr, ale varuje. Covid se vrátí mnohem silnější

19.06.2021 14:53

Seniorů už umře méně, protože ti, co byli ohroženi, již často umřeli. Teď virus zaútočí na mladé. Tak to vidí parazitolog Jaroslav Flegr, který v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas varoval, že v zimě může přijít další lockdown. Exministr zdravotnictví Roman Prymula na vlnách rozhlasu oponoval, že situace nemusí být až tak černá.

Budou mladí umírat? Nechci je zabíjet, říká Flegr, ale varuje. Covid se vrátí mnohem silnější
Foto: archiv J.Flegr
Popisek: profesor Jaroslav Flegr

Parazitolog Jaroslav Flegr v září loňského roku varoval, že v Česku může nastat ve spojitosti s covidem až 100 tisíc úmrtí, a dalších 400 tisíc lidí bude mít po prodělání covidu nemalé zdravotní komplikace. Teď varuje, že na podzim přijde další koronavirová vlna, která tvrdě zasáhne i mladší ročníky. A stát se na to musí připravit.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 12990 lidí
„Bude umírat míň seniorů, protože řada z nich, kteří mají smůlu, tak už umřeli. O to víc ale zase přijde šíření v té mladší populaci, kde opravdu ty nové mutace, které se připravily na to, že jsou lidé očkovaní, tak ty se budou rychleji množit a ty budou ničit organismus i těch mladejch. Já nechci říct přímo zabíjet, ale opravdu ty následky budou pro mladej organismus mnohem horší. Bude to tím, že jsme se nechali promořit, místo toho, abychom to udělali jako v Asii a zastavili tu pandemii,“ prohlásil Flegr v rozhovoru pro Český rozhlas.

Je toho názoru, že stát musí pro podzim spustit masivní a levné PCR testování s cenou pod 200 korun za jeden test.

Je přesvědčen, že se virus v Česku rozjede. „Bude tady další vlna. Musíme se na to připravit tím, že připravíme co největší kapacity na plošné PCR testování,“ uvedl Flegr.

Exministr zdravotnictví a dnes poradce prezidenta Miloše Zemana, Roman Prymula, který promluvil na vlnách veřejnoprávního rozhlasu spolu s Flegrem, kontroval, že to nevidí až tak černě. Jedním dechem však dodal, že na podzim nepochybně nová koronavirová vlna dorazí. I do České republiky. Stejně tak je podle Prymuly třeba počítat s tím, že do Česka proniknou různé mutace. Tomu se podle exministra nelze vyhnout. „My jsme opravdu v situaci, kdy ta epidemie ještě opravdu není pryč a musíme počítat s tím, že se může vrátit,“ uvedl Prymula.          

Abychom to zvládli, je podle jeho názoru třeba opět řádně trasovat kontakty nakažených osob. Ne jen jeden kontakt z deseti, ale skutečně všech deset kontaktů nakaženého,“ upozornil Prymula na situaci, že v minulých měsících lidé záměrně zatloukali své kontakty.

Flegr varoval, že přijde nový lockdown.

„Pokud se nám do zimy nepodaří proočkovat 90 procent populace, tak je jasný, že v zimě přijde nový lockdown,“ konstatoval parazitolog.        

Epidemická situace v Česku a okolních zemích přitom ukazuje, že v dohledné době můžeme být relativně v klidu.

koronavirus

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

11:15 Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

Generál Pavel, o kterém se mluví jako o možném nástupci Miloše Zemana, už více než rok točí videa pr…