Bývalý šéf NÚKIB vykládal, co zažíval se Zemanem a Babišem: Když si na někoho zasedne, vážně to není pěkné

17. 4. 2021 16:22

Bývalý šéf Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil  v rozhovoru pro Seznam Zprávy vzpomínal na okolnosti provázející jeho odvolání a na to, jak se dostal do nemilosti prezidenta Miloše Zemana. Bylo mu prý doporučeno, aby prezidenta „poslouchal“, což však neučinil.

Bývalý šéf NÚKIB vykládal, co zažíval se Zemanem a Babišem: Když si na někoho zasedne, vážně to není pěkné
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Navrátil čelil tlakům z Hradu hned dvakrát. Poprvé to bylo, když NBÚ rozhodoval o prověrce pro hradního kancléře Vratislava Mynáře. Podruhé pak, když NÚKIB na konci roku 2018 varoval před čínskou firmou Huawei.

Lidé z Navrátilova okolí mu v době, kdy Národní bezpečnostní úřad neudělil prověrku kancléři Mynářovi, doporučovali, aby byl k Zemanovi vstřícný. „Nevzpomínám na to zrovna s radostí. To byla doba hodně těžká. Prověrka trvala díky panu kancléři hodně dlouho a potom ke konci, když už mělo přijít rozhodnutí, jsem byl oslovován různými lidmi, kteří mě znali, a snažili se mně nějakým způsobem naznačovat, že bych měl být vstřícný vůči panu prezidentovi,“ prozradil Navrátil.

Doporučení nikdy nebyl konkrétní, spíše v náznacích. „Některým setkáním jsem se záměrně vyhnul. Takticky. Zejména jsem byl zván několikrát na večeři poradcem prezidenta Nejedlým, i vysokými ústavními činiteli,“ uvedl. Týden předtím, než měl jet oznámit prezidentovi výsledek prověrky, raději záměrně odjel na služební cestu do zahraničí.

O tlaku od Nejedlého se rozpovídal konkrétněji. „Zval mě na večeři, což jsem samozřejmě odmítl. A potom došlo ještě k takové příhodě: jel jsem za panem prezidentem na Hrad a záměrně jsem si časoval příjezd tak, abych tam byl skutečně načas. Nakonec jsem přijel asi o minutu a půl dříve. Pan Nejedlý toho využil. Setkal se se mnou, ale naštěstí na to měl jen tu minutu a půl, takže jediné, co jsem se dozvěděl, bylo, že bychom měli poslouchat pana prezidenta,“ popsal.

  • Celý rozhovor ZDE

Pak nastala etapa po udělení prověrky. „Panu prezidentovi se to samozřejmě nelíbilo. Dával to i mediálně najevo. A já jsem vnímal tlaky na tehdejšího premiéra Sobotku, aby řešil moje postavení v čele Národního bezpečnostního úřadu,“ vzpomínal Navrátil.

S podobným problémem se pak potýkal později, když se odmítal sejít s firmou Huawei, což podle něj bylo také dobře. „Ty tlaky nebyly na mě. Jak jsem to vnímal, tak to byly tlaky na některé lidi z vlády a na premiéra Babiše. Ten byl rok potom skutečně hodně nepříjemný. Pan premiér se choval tak, že se mě zřejmě snažil donutit k abdikaci,“ uvedl.

„Pan premiér Babiš je v tomto skutečně umělec. Když si na někoho zasedne, tak to není žádná legrace. Absolvoval jsem třeba několik vlád, které byly opravdu hodně nepříjemné. Zejména jeho nejloajálnější ministři tam na mě velice tvrdě útočili. Dokonce mě vyzývali k rezignaci,“ pokračoval Navrátil.

Babiš prý svolával bezpečnostní rady monotematicky, na téma Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, a zadával úkoly na hranici možností. „Poprvé v životě jsem nedostal prémie a dokonce mi byl i snížen plat,“ uvedl Navrátil.

Přicházely k němu v té době informace, „že Hrad se snaží o moje odstranění. Zejména v létě 2019 jsem se dozvěděl, že moje hlava byla panu prezidentovi slibována některými ministry. A až posléze se to podařilo. Byl jsem odvolán v prosinci 2019,“ dodal Navrátil.

Popsal, jak to mezi Babišem a Zemanem funguje. „Premiér má výkonnou moc, tak ten velí. Pan prezident nemá výkonnou moc, pan prezident má přání. A když ta přání nejsou plněna, tak potom se mu snaží vyhovět různí jiní lidé, kteří se znají déle,“ řekl, že Babiš je ve velice závislém postavení na panu prezidentovi.

I v případě odvolání dvou ministrů, kteří se nelíbili panu prezidentovi, tedy dnes už bývalí ministři Jan Blatný a Tomáš Petříček, byl prý postup stejný. „Pan prezident se chová pořád stejně. Také před mým odvoláním dával vždycky veřejně najevo, že mám být odvolán nebo že bych měl rezignovat a podobně. Vůbec mě to nepřekvapuje a všechno je v podstatě otázka času,“ dodal závěrem, že Zeman vždycky vytvoří takový tlak, že se mu podaří, co si přeje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…