Bývalý ústavní soudce Balík: Pražská kavárna má, co chtěla. A to si za Klause myslela, že hůř už být nemůže...

07.11.2014 8:23

Bývalý soudce Ústavního soudu a vysokoškolský pedagog Stanislav Balík míní, že poslední počiny prezidenta Zemana naplnily obavy těch, kdo varovali, že přímá prezidentská volba zbytečně rozdělí společnost do dvou nesmiřitelných táborů. Pětadvacet let po revoluci tak prý Česko znovu zažívá nefalšovaný třídní boj.

Bývalý ústavní soudce Balík: Pražská kavárna má, co chtěla. A to si za Klause myslela, že hůř už být nemůže...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Otrokovicích
reklama

Prezident Zeman podle Balíka ukázal, že umí polarizovat společnost snad ještě lépe než jeho předchůdce. Skvěle proti sobě umí postavit jak své příznivce, tak své odpůrce. A aby tomu byl dán patřičný rámec, přichází prý Hrad a jeho okolí s termíny „zdivočelá pražská kavárna“ a „kavárenští povaleči“.

„Najednou to vůbec není běžný politický spor, ale vypadá to, že místo 25 let od začátku konce a nesvobody a třídní nenávisti jsme se dějinnou přesmyčkou dostali do roku 1977, 1978. Opět rozdělujeme společnost – už ne na odpůrce a milovníky svobody, ale na kavárnu a nekavárnu. Kavárna je teď symbolem `nelidovosti`,“ píše politolog ve článku uveřejněném na názorové stránce Lidových novin.

Ve skutečnosti se pod zástěrkou odporu vůči zkažené „rádoby intelektuálské pražské kavárenské smetánce“ údajně v naší zemi rozpoutává nová verze třídního boje, kdy je proti dobrému lidu (dělnické a rolnické třídě) stavěn zlý a vykořeněný intelektuál (kdysi vykořisťovatel – buržoa).

„Oprávněné rozhořčení nad nehoráznými kroky prezidenta republiky, z nichž hrubý slovník je jen tím nejméně důležitým, se interpretuje jako spiknutí proti dobrému prezidentovi z lidu a pro lid. Toto spiknutí má být organizováno právě `pražskou kavárnou`, která nesnesla své odstavení od moci - jakoby u ní v posledních dvaceti letech skutečně byla,“ uvádí politolog.

Obavy těch, kdo varovali před přímou prezidentskou volbou jako před něčím, co zbytečně zpolarizuje společnost, se tak údajně naplnily. Balík míní, že dva roky žijeme zcela zbytečně v atmosféře třídního boje, kdy ten, kdo má jiný názor, není oponent, nýbrž nepřítel.

„Paradoxní je, že k dnešnímu třídnímu boji přispěla i sama `kavárna`, když chtěla přímou prezidentskou volbu s tím, že hůř než za Klause být nemůže. Spletla se. Konzervativec dobře ví, že líp už bylo,“ konstatuje Balík.       

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…