ČSSD nechce porušit zákon, raději se na restitucích dohodne s církvemi

11.11.2013 23:03

Hnutí ANO už během pondělí deklarovalo, že upřednostňuje dohodu s církvemi na tom, jak by pokračovaly církevní restituce. S podobnými slovy se k němu přidává i ČSSD, která chce podobně najít řešení.

ČSSD nechce porušit zákon, raději se na restitucích dohodne s církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch
reklama

Věra Jourová v ČT zopakovala, že ideální situace by byla, kdyby se budoucnost restitucí vyřídila formou dohody s církvemi. Podobně mluvil i Milan Štěch za ČSSD. „Nebudeme chtít porušit platné zákony, ale v rámci platných zákonů budeme chtít najít řešení,“ vysvětloval v Událostech, komentářích.

„My jsme politici, kteří kontinuálně o těchto problémech hovoří. Není to žádné překvapení,“ dodal šéf Senátu. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby si církve uvědomily, kde se Česká republika a její státní rozpočet nachází. Otázka je, jak s tím v koalici dopadnou u lidovců.

Další problém, který potenciální koalice bude muset vyřešit, je rozpočet. Zde jsou reakce zatím neurčité. Hnutí ANO si zatím vzalo materiály z Ministerstva financí a jeho experti rozebírají různá řešení rozpočtu. U KDU-ČSL je to podobné. „To, co by KDU chtěla prosadit, je, řekněme, nižší státní dluh. Ale skutečně až na základě hlubší analýzy,“ popisoval Jan Bartošek.

„Ono se zdá, že ten státní rozpočet je připraven vcelku realisticky,“ okomentoval ho i Štěch. Záleží akorát, jaké cíle si koaliční partneři vytyčí. Pokud by například lidovci chtěli prosadit větší slevu na dani na dítě, musí se jasně říct, kde se na to vezmou peníze.

Co se týče mocenského rozložení ve vládě a sněmovně, to už začíná vypadat jasněji. „Vypadá to zatím, že asi bude pověřen zástupce vítězné strany, tedy ČSSD,“ řekla k postu premiéra Jourová. ANO by pak chtělo pozici předsedy sněmovny, po které ale současně touží i ČSSD. „Ale jsme připraveni o tom jednat, ale velmi seriózně jednat,“ dodal Štěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …