ČSSD předožila návrh na zveřejňování žádostí o církevní restituce

17.05.2013 12:02

Sociální demokracie dnes předkládá návrh zákona, podle kterého by se měly zveřejňovat všechny žádosti na vydání majetku v rámci církevních restitucí. Oznámil to šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož není jediný důvod, aby byly informace o vydávání lidem tajeny. Naopak, slibuje si od toho pomoc úřadům, protože je zde řada lidí, co mohou dodat důležité informace.

ČSSD předožila návrh na zveřejňování žádostí o církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc
reklama

„Domníváme se, že není jediný důvod, aby byly informace tajeny,“ stojí za zákonem Tejc. Chce tak zamezit tomu, aby byly informace a okolnosti o vydání zpožděny o měsíce či roky. Odteď by se totiž mohlo zabránit takovým vyrovnáním, které by nebyly podle zákona.

Tejc si navíc slibuje pomoc úřadům. „Jsem přesvědčen, že řada historiků, ať už celostátně působících nebo místních, či řada patriotů ví a zná podrobně historii konkrétních objektů a může pomoci úřadům v tom, aby mohly dokonale posoudit onu situaci a nedošlo k porušení zákona a nedošlo k vydání věcí, které například byly zabaveny ještě před únorem 1948,“ řekl novinářům předseda poslaneckého klubu.

Informace a dohody o vydání by se tak měly nově objevovat na internetu do 15 dní od podání žádosti. ČSSD má již podporu Věcí veřejných a očekává ji také od komunistů a uskupení LIDEM. „Mrzí mě, že se TOP 09 nepřipojila,“ dodal Tejc.

Církve mají podle současného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…