ČSSD prý už není pomoci. Po Sobotkově podpoře Zemana ji na Britských listech definitivně pohřbívají

14.11.2016 18:51

Komentátor Boris Cvek se na serveru Britské listy rozepsal nad včerejším prohlášením předsedy Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pořadu Otázky Václava Moravce ohledně prezidentského kandidáta ČSSD. „Pro ČSSD není záchrany,“ konstatuje rovněž.

ČSSD prý už není pomoci. Po Sobotkově podpoře Zemana ji na Britských listech definitivně pohřbívají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman neskrýval radost nad vítězstvím Donalda Trumpa
reklama

„Překvapuje mne, že někdo může být překvapen tím, že Bohuslav Sobotka včera v Otázkách V. Moravce de facto podpořil Miloše Zemana jako kandidáta pro příští prezidentské volby. Časy, kdy ČSSD mohla nominovat Jiřího Dienstbiera (který mimochodem dostal v prvním kole prezidentské volby v roce 2013 téměř 830 tisíc hlasů… Zeman měl cca 1 246 tisíc, Schwarzenberg 1 204 tisíc, Fischer 841 tisíc, Franz 352 tisíc, Roithová 255 tisíc, Fischerová 166 tisíc), jsou dávno pryč,“ konstatuje Cvek. Podle jeho názoru může vnitrostranické referendum těžko dopadnout jinak než ve prospěch současné hlavy státu.

ČSSD je, jak říká Cvek, uvnitř v zásadě stejná od dob opoziční smlouvy. „Zeman vyhrál vnitrostranické referendum navzdory přání vedení strany už před prezidentskou volbou v roce 2003. Předseda ČSSD by byl šílenec, kdyby chtěl jít dnes, kdy je Miloš Zeman prezidentem a kdy se pád v preferencích jeho strany mezi spolustraníky přičítá odklonu od zemanismu, proti Zemanovi,“ konstatuje. A ptá se, koho by ostatně měl podpořit místo Zemana. „Michala Horáčka? Pro takovou alternativu není v ČSSD asi naprosto žádný prostor. Horáček není Dienstbier nebo Švejnar,“ konstatuje.

Původní text ZDE.

Zcela jinou otázkou jsou však podle Cveka voliči ČSSD. „Straníci si myslí, že jim voliči utíkají proto, že ČSSD není dost zemanistická. Neroste ovšem SPO, která má preference mikroskopické, ale roste ANO,“ uvádí. A dodává, že pro ČSSD není záchrany.

„Narativ nedostatku zemanismu, návratu k levicovým kořenům, ztělesněným trumpismem, je příliš snadný a sebeuspokojivý, aby mu většina sociálních demokratů, kteří to tak prostě cítí, nepodlehla. Pokud ovšem někdo chce střízlivě uvažovat o výsledku příštích prezidentských, ale i sněmovních voleb, měl by přemýšlet nad voliči sociální demokracie, kteří – zdá se – houfně utíkají k podpoře Babišova ANO, které má na své straně i spoustu bývalých voličů ODS (a vlastně i voličů KSČM), jež také nic nepochopila,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…