„Je to ostuda. Je to ostuda pro našeho premiéra a je to ostuda pro Českou republiku,“ řekl Jonáš úvodem, jak na něj celá kauza Pandora Papers působí. „Rozkrývá to způsob, jakým celá řada politiků zneužívá možnosti, které mají,“ zdůraznil.
Pokud si Andrej Babiš, podle investigativních novinářů, pronajal francouzskou a poté i panamskou společnost a skrze ně založil firmy s nastrčenými řediteli, je to podle Jonáše offshore? „Samozřejmě,“ řekl bankéř bez rozmýšlení.
A jedním dechem dodal: „Ale vezměme to postupně. Skupina investigativních žurnalistů – jedná se o sdružení těch nejlepších žurnalistů světa – se dlouhodobě zajímá o provinění politiků a jejich snahy ulít majetek či schovat majetek v daňových rájích. Není to poprvé, co tohle odhalili.“
.V případě našeho premiéra je evidentní, že si najal francouzského právníka, který mu nabídl de facto strukturu. Zajímavé je, že v jeho případě nešlo o to skrýt svou osobu, naopak se chlubil, že má na Riviéře restauraci, a že tam vlastní zámeček, ale skryl to celé za strukturou tří offshorových společností, mezi kterými došlo k pohybu peněz,“ domnívá se Jonáš.
„Takže pravděpodobně šlo v Babišově případě o to skrýt původ těchto peněz, zaparkovat majetek v zahraničí mimo dosah českých úřadů,“ pokusil se rozklíčovat kauzu a informace podané investigativními novináři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.