Čapí hnízdo: Takhle by prý Babiš mohl vyklouznout

09.01.2020 11:28

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš je dál stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Jak však píše server Seznam Zprávy, má šanci, jak z toho vyváznout. Policie mu musí dokázat, že o podvodu věděl.

Čapí hnízdo: Takhle by prý Babiš mohl vyklouznout
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš přednáší svůj novoroční projev
reklama

Věděl premiér o celé situaci ve věci Čapí hnízdo? Jak to bylo v roce 2008 se žádostí o padesátimilionovou dotaci? To vše má ukázat obnovené vyšetřování, které nařídil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten totiž není spokojen s dosavadním průběhem šetření. 

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 26002 lidí

Babiš měl hrát v případu hlavní roli, kdy za žádostí o dotaci měl stát. Peníze farma získala z evropských fondů určených pro malé firmy, nyní však detektivové musí prokázat, že se dotační podmínky skutečně obcházely. „A jestli to neměli být hlavně dotační úředníci, kdo měl odhalit, že na dotaci pro Čapí hnízdo něco nehraje, a žádost o podporu zamítnout,“ píše server Seznam Zprávy.

Firma Čapí hnízdo čerpala dotaci určenou pro malé a střední podniky. Tento dotační program má za cíl vyvážit případné nevýhody, kterým musí tyto podniky čelit v souboji s velkými zemědělskými koncerny. Firma Čapá hnízdo dodala čestné prohlášení, že za ní nestojí žádný velký finanční hráč, takže spadá do kategorie firem, pro které jsou dotace určeny.

Nejvyšší státní zástupce chce nechat prověřit pravidla, na kolik musí každý podnik znát složitá dotační pravidla a sledovat, zda o dotace žádat či nikoli, nebo zda to mají zkoumat spíše k tomu určené české kontrolní orgány.

Vedle toho chce také nechat prošetřit, zda Babiš mohl vědět, že v rámci holdingu Agrofert možná probíhá pokus o dotační podvod, protože se na něm snad i sám podílel, nebo to vědět nemohl. Pokud to nevěděl, může z kauzy vyváznout.

Pavel Zeman je prý spíše toho názoru, že Babiš o pokusu o podvod věděl.

„Na některých úkonech, jak Zeman vyčetl ze spisu, se přitom přímo podílel sám Babiš. A není jasné, proč by vlastně vznikala složitá struktura Čapího hnízda, včetně anonymních majitelů, když by aktéři kauzy byli přesvědčeni, že o dotaci žádají podle všech pravidel,“ napsal k tomu server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…