Čečenský prezident přikázal střílet na vojáky a policisty z jiných částí Ruska

23.04.2015 14:12

Pokud budou na území Čečenska, autonomní republiky Ruské federace, operovat federální vojáci a policisté bez svolení čečenského prezidenta, mají po nich čečenští ozbrojenci střílet. Měl to prohlásit sám kontroverzní čečenský vládce Ramzan Kadyrov.

Čečenský prezident přikázal střílet na vojáky a policisty z jiných částí Ruska
Foto: wikipedia,Michail Evstafjev
Popisek: Čečensko.

Rusové na severním Kavkazu často zasahují proti radikálům toužícím v oblasti vybudovat islámský stát. Právě poslední zásah ruských policistů v čečenské metropoli byl prý důvodem Kadyrovova hněvu a vydání pokynu.

"Oficiálně prohlašuji, že pokud se bez vašeho vědomí objeví na vašem území kdokoliv, ať už z Moskvy nebo ze Stavropolu, zahájíte cílenou palbu. Musejí s námi počítat," prohlásil prý Kadyrov na poradě se svými podřízenými. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na záznam z čečenské televize.

Moskva o vyjádřeních čečenského prezidenta nic neví

Kreml prý o Kadyrovových vyjádřeních neslyšel, a tak nemůže reagovat. "O tom bohužel nic nevím, a tak nemohu nic říci. Slyším o tom poprvé," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Kadyrova rozzlobil nedělní zásah policejního komanda z jihoruského Stavropolu v čečenském hlavním městě Groznyj, kde maskovaní policisté zastřelili Čečence, na kterého byl vydán federální zatykač a který se prý pokoušel prorazit autem policejní zátaras.

Podle čečenské verze ale cizí ozbrojenci zastřelili řádného občana bez vědomí místních úřadů – a zrovna během zápasu Kadyrovových fotbalistů s moskevským klubem. Střelba prý vyděsila pokojné obyvatele i zahraniční podnikatele a turisty.

Kadyrov: Nic takového se příště v Čečensku nestane

Podle Kadyrova podnikli stavropolští policisté svou akci nezákonně. Nic takového se napříště v Čečensku neodehraje. "Ti, kdo si myslí opak, se pletou. Moc draze jsme zaplatili za mír a pořádek," dodal v narážce na dvě války ruských vojsk s čečenskými separatisty.

Kreml podle kritiků ruských poměrů ponechává už roky Kadyrovovi v Čečensku volnou ruku na oplátku za ostentativně hlásanou loajalitu a pacifikaci neklidného regionu. Čečenský vládce se těší i štědrým dotacím, které zlé jazyky přirovnávají k válečným reparacím.

Podle Kadyrova už minuly časy, kdy bylo možné beztrestně unášet a vraždit Čečence. To už se ale nebude opakovat a viníci budou potrestáni, protože v Čečensku vládne zákon.

Neschvalovali jsme ústavu proto, aby nás zabíjeli

"Jste-li pánem svého území, musíte jej kontrolovat. Už toho bylo dost! Ponižovali nás, uráželi. Neschvalovali jsme ústavu proto, aby nás zabíjeli," řekl čečenský vůdce.

Ruská média v souvislosti s Kadyrovovými výroky připomínají, že moskevští vyšetřovatelé březnové vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova marně žádali Groznyj o výslech "klíčového svědka", možná objednavatele Němcovovy vraždy Ruslana Geremejeva, který se prý dlouho skrýval v jedné čečenské vsi pod ochranou ozbrojenců Kadyrovova nejbližšího spolupracovníka Adama Delimchanova.

Z Němcovovy vraždy, spáchané pár kroků od Kremlu, je obviněna pětice Čečenců. Ti ale vinu popírají. Advokáti zastupující Němcovovy potomky dnes požádali, aby vyšetřovatelé vyslechli i samotného Kadyrova a jeho nejbližší okolí.

Podle některých komentátorů ale není jisté, zda "čečenská stopa" opravdu vede do Čečenska, anebo je dílem ruských tajných služeb, které soupeří o moc a žárlí na Kadyrovovo výlučné postavení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…