Ceny energií klesají, jásají média. Lidé ale stejně budou platit jak mourovatí

29.12.2022 9:57

Ceny zemního plynu na světových trzích klesají, ale domácnosti se z toho příliš nepotěší. I tak budou v příštím roce platit extrémně vysoké zálohy, které už jim dodavatelé vyměřili.

Ceny energií klesají, jásají média. Lidé ale stejně budou platit jak mourovatí
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

Ceny pohonných hmot i ceny zemního plynu už neatakují vrcholky velehor, jak tomu bylo ještě před pár měsíci, naopak klesají.

„Benzin minulý týden zlevnil o 26 haléřů, cena nafty u stojanů klesla o 17 haléřů. Pohonné hmoty postupně zlevňují od poloviny října, kdy byla průměrná cena Naturalu 95 téměř 43 Kč/l a u dieselu nad 47,30 Kč/l. Natural 95 je tak nyní už jen o osm haléřů na litru dražší než před rokem, za naftu ovšem tehdy motoristé platili o 2,63 Kč méně,“ uvedla ČTK.

V této situaci společnost Exxon Mobile oznámila, že podala žalobu na EU a to kvůli zavedení daně z mimořádných zisků. Informuje o tom Financial Times. EU, a spolu s ní i česká vláda, se chystá ropným společnostem, ale např. také bankám, sáhnout na nadměrné zisky způsobené vnějšími okolnostmi, především ruskou invazí na Ukrajinu. Firma Exxon usiluje o to, aby ropné společnosti tuto daň odvádět nemusely.

Navzdory zlevňování pohonných hmot i poklesu cen zemního plynu se však domácnosti nemohou těšit na pokles plateb za energie. Domácnosti budou podle všeho v příštím roce platit jak mourovaté. Navzdory tomu, že nad střední Evropou momentálně panuje teplé počasí.

„I přes příznivější dění na trzích ceny elektřiny i plynu jsou a také zřejmě zůstanou pro odběratele násobně vyšší, než byli v uplynulých letech zvyklí. Mnoha lidem tento rok skončí fixace energií a už jim přišly nebo brzy obdrží od dodavatelů nové rozpisy záloh na elektřinu a plyn. A pro mnohé to také znamená větší či menší šok z výše měsíční platby. Vláda ceny energií zastropovala, bez tohoto kroku by obchodníci dodávali za částky na ještě mnohem vyšší úrovni. Přesto platí, že tuzemské stropy nejsou k odběratelům příliš velkorysé a jsou nastaveny poměrně přísně, ačkoliv nejsou omezeny spotřebou, jak se s tím můžeme setkat v některých státech,“ napsal server Echo24.cz.

Český strop u elektřiny je nastaven na hladině 6 tisíc korun za MWh elektřiny a 3 tisíce korun u plynu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

20:04 Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněn…