Černochová: Musíme mít tanky i počítače. 2 % na armádu nedáváme kvůli NATO

10.01.2022 11:57 | Zprávy
autor: mp

Šéfka resortu Ministerstva obrany Jana Černochová (ODS) poprvé veřejnosti předestřela své plány. Nechala se prý inspirovat masarykovskou první republikou a v rámci bezpečnosti tohoto státu a jeho občanů hodlá modernizovat českou armádu. „To totiž není o tom, že bychom volili mezi tanky a počítači. My musíme mít obojí, dámy a pánové,“ uvedla Černochová. Zde jsou její další plány.

Černochová: Musíme mít tanky i počítače. 2 % na armádu nedáváme kvůli NATO
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jana Černochová, kandidátka na ministryni obrany

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uspořádala tiskovou konferenci. Když vstupovala do úřadu, žádala o pár dní klidu na seznámení se s resortem. Aby mohla spolupracovníky se svými vizemi, co se má na ministerstvu dít, důkladně seznámit.

A teď přišel čas s touto vizí seznámit i občany České republiky.  

V prvé řadě se jasně přihlásila k závazku navýšit výdaje na obranu do roku 2025 tak, jak si to žádá náš závazek jako členské země NATO, tedy na 2 procenta HDP. „Máme za to, že to není náš závazek vůči Severoatlantické alianci, ale že to bude věc prospěšná pro naše občany, pro naší obranu,“ zdůraznila nová ministryně před kamerami ČT.

Inspirovala se prý v Masarykově první republice, kde existoval fond na obranu a to podle zákona z roku 1926.

Zdůraznila, že v plánech hodlá vycházet z reálných cen. Po příchodu na ministerstvo totiž zjistila, že její předchůdci z hnutí ANO pracovali např. u bojových vozidel pěchoty s cenami z roku 2015. Stejně tak je podle ní třeba modernizovat zákon o zadávání veřejných zakázek tak, aby tento zákon zohledňoval vedle počátečních cen obranné techniky i náklady na údržbu této techniky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…