Češi nám rozumí, řekl izraelský premiér

17.05.2012 21:35

Ve čtvrtek se uskutečnilo vůbec první společné zasedání části české a izraelské vlády. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přicestoval do Prahy s nezvykle velkou delegací. Přivítal jej premiér Petr Nečas.

Češi nám rozumí, řekl izraelský premiér
Foto: Redakce
Popisek: Izrael
reklama

“Zásadně odmítáme delegitimizování a jakýkoli bojkot státu Izrael. Jednoznačně podporujeme právo Izraele na obranu proti teroristickým útokům. Společně sdílíme obavy z íránského jaderného programu," řekl Nečas. Podle jeho slov nepodporuje Česká republika jednostranné kroky, které by měly směřovat k mírovému procesu. “Stabilní řešení musí být nalezeno na principu dvou států, které budou naplněním práva židovského a palestinského práva na sebeurčení," řekl premiér.

Netanjahu si pochvaloval, že Češi rozumí Izraeli nejlépe ze všech evropských národů. “Jiné místo v Evropě, kde by izraelské výzvy nacházely lepší pochopení, není. Češi rozumí, co to je být ohroženou demokracií v nebezpečném regionu,” řekl.

Na společné schůzce vybraných členů kabinetů obou zemí se Nečas a Netanjahu dohodli loni v září. Tehdy český premiér navštívil Jeruzalém. Netanjahu byl naposledy v Česku loni v dubnu. Už tehdy jednal o posílení spolupráce obou zemí ve výzkumu a vývoji, ekonomice či kooperaci armád a obranného průmyslu.

V EU je Česko na straně nejbližších spojenců Izraele a čeští politici připouštějí, že se postoje Prahy někdy odlišují od názoru sedmadvacítky jako celku. Česká republika má zájem i na dobrých vztazích s Palestinou, která je v dlouholetém sporu s Izraelem. Český stát financuje například rozvojové projekty na palestinském území.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…