Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko- jedna ostuda demokracie vedle druhé. Jejich hříchy sepsal Pavel Šafr

17.02.2020 18:56

Spolek Milion chvilek chce v krajských městech pořádat demonstrace, aby zabránil tomu, že se Česká republika politicky promění v Polsko či Maďarsko. Šéfredaktor serveru Forum24.cz má však za to, že Česko je na tom v mnoha ohledech vlastně mnohem hůř než Polsko a Maďarsko.

Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko- jedna ostuda demokracie vedle druhé. Jejich hříchy sepsal Pavel Šafr
Foto: Repro Youtube
Popisek: Šéfredaktor Fora24, Pavel Šafr

Pavel Šafr tvrdí, že zatímco v Polsku a v Maďarsku vládnou ve volbách řádně zvolení politici, v Česku tomu tak údajně není.

Jestli je v nějaké oblasti na tom Česká republika ze zemí V4 nejhůř, tak je to charakter vlády. V Polsku i v Maďarsku vládnou pravicové konzervativní strany, které ve svobodných volbách získaly obrovskou podporu. Jde v obou případech o standardní politický směr a riziko spočívá v tom, co zároveň těmto zemím přineslo i značnou politickou stabilitu: v jejich politické síle založené na mandátu voličů. V České republice vládne strana, kterou nelze zařadit ve standardním spektru. Hnutí politika miliardáře Andreje Babiše, který si je vytvořil jako svůj osobní podnik, má rysy levicového i pravicového populismu, a přitom v Evropském parlamentu jeho ANO zasedá v liberální frakci. Tím dokonale mate své pozorovatele. Babiš nemá jasný mandát od voličů, jako mají vládní strany v Maďarsku a v Polsku. Získává sice největší podíl hlasů, ale jde o méně než třetinu voličů. Přesto vládne způsobem, jako by byl absolutním vítězem, a podle toho planýruje politickou scénu,“ napsal Šafr.

„Vládní většina v české Poslanecké sněmovně není daná srozumitelným rozhodnutím voličů, nýbrž se řídí mimovolebními faktory. Jde jednak o zájmy prezidenta republiky a jednak o vztah – či spíše odpor – k systému liberální demokracie. Babiš vládne na základě rozhodnutí autoritářského prezidenta s podporou komunistické strany a v Poslanecké sněmovně ho kromě zruinované ČSSD podporuje často xenofobní a proruská strana SPD Tomia Okamury,“ pokračoval šéfredaktor, který nešetřil ani prezidenta republiky Miloše Zemana.

Pokud jde o svobodu médií, je na tom podle Šafra nejhůř Maďarsko, ale vzhledem k tomu, že Andrej Babiš před lety koupil dva vlivné české deníky, do té doby prozápadní a liberální, situace prý není nijak růžová ani v České republice.

Polsko je zase nejhlasitěji kritizováno za svou justiční reformu. Šafr však znovu zdůraznil, že ani v Česku není situacie nijak slavná, když tu trestní stíhání premiéra probíhá tolik let a případ dosud nebyl řádně dořešen. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Uprchlíci

Dobrý den, asi chápete, že jako normální pracující nemám čas sledovat všechny politické stránky nebo třeba weby institucí, proto mám rád třeba PL, kde je vše na jednom místě. Dnes jsem narazil na vaši odpověď ohledně uprchlíků. Na jednu stranu v ní uvádíte, že jsou na MV uvedena čísla, kolik bylo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V soukromí diplomaté říkají...“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku i Pavlovi

11:10 „V soukromí diplomaté říkají...“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku i Pavlovi

Západní svět je ve vztahu k Ukrajině vzhůru nohama, nechápe světově uznávaný ekonom Jeffrey Sachs. V…