Česko udává směr vývoje protonové terapie v Evropě

30.04.2015 9:45 | Zprávy

Nesporné výhody protonové terapie jsou důvodem pro stále masivnější budování protonových center. Nejmodernějším zařízením v Evropě je Protonové centrum v Praze. To už přes dva roky léčí pacienty z 25 zemí a jeho zkušeností využívá řada zahraničních pracovišť.

Česko udává směr vývoje protonové terapie v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přístroj na protonovou terapii

Většina pokrokových vlád podporuje výstavbu center, a tak v červenci 2015 přijme první pacienty protonové zařízení MedAustron ve Vídni, v lednu příštího roku klinika Scandion ve švédské Uppsale a chystá se také otevření protonového centra v polském Krakově.

Tyto země spolu s PTC tedy Protonovým centrem v Praze v listopadu minulého roku ustavily pracovní skupinu PACS  pro protonovou terapii. „Cílem je sjednocení systému tvorby ozařovacích plánů a vytvoření společné široké databáze pacientů, jejichž léčebné výsledky budou hodnotitelné, vzájemně srovnatelné a díky sjednoceným postupům akceptovatelné vědeckou komunitou“ vysvětluje hlavní fyzik PTC, Mgr. Vladimír Vondráček. Podle něj jsou právě unifikace spolupráce protonových center a budování společné databáze klientů pro prokázání specifických výhod protonové terapie klíčové. „Odborníci bez zkušeností s protonovou terapií někdy zpochybňují její výhody a argumentují nedostatkem dat. Přitom právě léčebné protokoly pro fotonovou terapii se stanovovaly řadu let a řada z nich není ani dnes vzájemně srovnatelná“ vysvětluje Vondráček a dodává, že i na základě této skutečnosti iniciovalo pražské PTC spolupráci center v Evropském regionu, aby právě v oblasti protonové terapie měla centra k dispozici průkazná a relevantní data.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…