Česko uspělo v arbitráži o téměř pět miliard korun

19.07.2011 7:25

České republice se podařilo vyhrát arbitráž s podnikatelem z Německa Rupertem Binderem. Ten soudně vymáhal skoro pět miliard korun za zmaření svých investic do sítě celních jednatelství a spedičních center a také za krach své firmy Cargo Transport Internationale Spedition. Deník Právo to zjistil od svého zdroje, který je obeznámen s průběhem arbitráže.

Česko uspělo v arbitráži o téměř pět miliard korun
reklama
Ministerstvo financí má o průběhu arbitráže informovat v úterý. V roce 2003 dal podnikatel Binder k soudu české celní orgány, jejichž postup prý vedl k likvidaci jeho společnosti. Ta u nás v devadesátých letech vybudovala síť asi čtyř desítek celně deklaračních míst a spedičních středisek. V roce 2003 ale skončila v konkurzu.

Binder nemá na odškodnění nárok

„Arbitři na konci letošního května přerušili řízení s tím, že si dají třicetidenní lhůtu na prostudování stostránkových materiálů. Nyní rozhodli o tom, že Binder nemá na odškodnění nárok," řekl zdroj Práva.

V květnu probíhalo ústní řízení v Praze, hlavním rozhodcem byl v tříčlenném mezinárodním senátu Švéd. Česko zastupoval francouzský advokát a Bindera hájil jeho krajan z Německa.

Podnikatel zvýšil své požadavky na téměř 5 miliard korun

Podle posledních oficiálních informací se Binder dožadoval odškodnění 2,3 miliard korun. Původně přitom žádal jen 654 milionů. Zdroj deníku Právo ovšem prozradil, že Binder své požadavky postupně navýšil až na téměř pět miliard.

Jedná se o druhý největší spor, který v poslední době vedl český stát. Dlouhodobě vede spor s firmou Diag Human. Ta po ČR požaduje 14 miliard za to, že jí státní úředníci v 90. letech zmařili obchod s krevní plazmou.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …