Český autor se sebral a odjel na válčící Donbas. Tohle tam viděl. Vše je prý úplně jinak

28. 8. 2014 15:07

Český bloger Marek Havlíček se v létě vydal na výlet po Evropě a při té příležitosti se zajel podívat i na východní Ukrajinu. V centru Doněcku ho na půl dne zajali proruští separatisté. A to, co se od nich dozvěděl, se údajně diametrálně liší od informací, kterými nás zásobují média.

Český autor se sebral a odjel na válčící Donbas. Tohle tam viděl. Vše je prý úplně jinak
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Anketa

Které mocnosti se nejvíc bojíte ?

9%
77%
0%
3%
hlasovalo: 26737 lidí

„Rád bych předem napsal, že se rozhodně nepřikláním na stranu Porošenka, ani ke skupině, které Západ říká separatisté, nebo teroristé, nebo na stranu Putina. Když už, tak jsem na straně míru. Jen předkládám, co jsem zažil, prožil, cítil, viděl. Myslím, že dobře umím odhadnout lidi, pocity, nálady, a o tom vám můžu přinést mé svědectví,“ píše na úvod český bloger, který na svých cestách po Evropě zavítal také například do Ruska a Běloruska. Zkušenosti s cestováním také jistě načerpal v exotické Bangladéši.

Ukrajinští vojáci za těmi ruskými silně zaostávají

Prvním zajímavým poznatkem, kterým se Havlíček „pochlubil“ ve svém příspěvku z cesty po Ukrajině, je bezesporu obrovský rozdíl mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Zatímco ruští vojáci disponovali nejmodernější technikou a vzbuzovali v českém cestovateli dojem profesionality a vycvičenosti, jejich ukrajinští kolegové, včetně techniky, vypadali, jakoby právě vyšli z nějakého muzea. „Viděl jsem v jejich očích i to, že vědí to, že když se náhodou Rus umane a vkročí, tak že oni nezmůžou nic, a buď s hrdostí rychle umřou, nebo se bez hrdosti vzdají. Každý měl tak trochu jinou uniformu, žádné hodnosti na oblečení, žádné vlajky, jen na jednom či dvou bunkrech z pytlů s pískem vlály ukrajinské vlajky,“ popisoval bloger.

Anketa

Kdo napáchal na světě nejvíc zla?

7%
20%
73%
hlasovalo: 15820 lidí

Na své cestě do Oděsy se Havlíček plánoval zastavit i v Doněcku, baště proruských separatistů. Zde ho při pokusu vyfotit si budovu sakrálního charakteru zajala skupinka separatistů a odvezla ho na svoje ústředí, kde si ho plánovala prověřit. Objekt, kam ho zavezli, prý mohl být klidně malými kasárnami. V celém areálu se nacházely tři dvoupodlažní budovy, pár garáží a parkovalo tam několik aut.

Ve stínu tam také seděla zhruba padesátka mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let. „Každý měl jiný ohoz, každý měl jinou zbraň, dost jich mělo stejnou nášivku,“ popisoval Havlíček jejich vzezření.

To, co se píše v médiích, není pravda

Dotyční se s ním dali do řeči a český bloger se dozvěděl velmi zajímavé informace. Separatisté jednoznačně odmítli tvrzení západních médií, která o nich píší jako o teroristech a fašistech. Takovým nepravdivým informováním prý proti nim chtějí poštvat veřejnost. „Evropská média jsou sračky, píší to, co jim říká Amerika. Manipulují!“ prohlásil údajně někdo v davu.

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9640 lidí

„Za svobodu, za svou zemi, za Doněck, za to, že nechceme, aby nám vládnul fašismus, že nechceme, abychom byli pod nadvládou EU, USA, aby nám někdo bral naše uhlí, naši ropu, naše zdroje, naši zem. To je naše zem!“ vysvětlovali Havlíčkovi, za co vlastně bojují.

Není prý ani pravda, že by separatisté dostávali podporu od Rusů. „Vidíš tu nějakou těžkou techniku? Nějakou velkou podporu? My jsme Ukrajinci, ne Rusové, to jsou naše zbraně, naše auta, nebo věci ukořistěné od nepřítele, nebo dary,“ vysvětloval jeden z přítomných.

Za malajsijské letadlo, které bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou v polovině července, může podle separatistů Kyjev. „Je jasné, jak to bylo, i internet je plný pravdy o tom, že ho sestřelily stíhačky poslané z Kyjeva. I USA to dobře ví, i experti to potvrdili, ale stejně vy nechcete přijmout pravdu, máte vymyté mozky protiruskou propagandou USA a EU,“ vyprávěli rebelové.

Putin není špatný

Spojené státy prý chtějí za každou cenu vyprovokovat světovou válku. Putin se však údajně vyprovokovat nenechá, a tak budou prý Američané tlačit stále více, dokud ruský prezident něco neudělá. Všeobecné pobavení pak podle Havlíčka vzbudil tento výrok: „Kdyby Putin opravdu byl ten špatný, tak by vám na pár týdnů přivřel kohoutky plynu, ropy, a vy byste si uvědomili priority, nechává vás jako malé děti vyvztekat, jako trpělivá mamka.“

Český bloger „prověrkou“ separatistů nakonec prošel a byl propuštěn. Na cestu mu byla nabídnuta zbraň, tu však s díky odmítl.  

Celý text k přečtení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

17:50 Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

Jaká má být „Zelená dohoda pro Evropu“? Evropský parlament už se usnesl, i když s výhradou, že toto …