Český úřad se v Norsku ohradil proti případné adopci českých dětí

30.04.2015 19:59 | Zprávy
autor: čtk, mp

Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) se v Norsku ohradil proti tomu, aby se při projednávání případu hochů Michalákových řešila adopce. Námitku zaslal příslušné norské instituci, teď čeká na odpověď. ČTK to dnes řekl ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán.

Český úřad se v Norsku ohradil proti případné adopci českých dětí
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu ve Sněmovně řekl, že norský sociální úřad požádal o zahájení řízení k umožnění adopce mladšího z dětí. Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání.

Matka chlapců Eva Michaláková dovolila českému úřadu nahlížet do spisu

Podle Kapitána norská strana ve své odpovědi českému úřadu teď v dubnu uvedla, že by se při projednávání případu mohlo diskutovat o adopci. "Přestože to je formulováno takto volně, tak jsme se proti tomu už ohradili, protože se domníváme, že to je v rozporu s proklamacemi, které v minulosti norská strana učinila," řekl Kapitán. Dodal, že ho na dřívějším jednání norští zástupci ujistili, "že adopce nepřipadá v úvahu".

Matka chlapců Eva Michaláková dovolila českému úřadu nahlížet do spisu. Norská sociální služba po obdržení plné moci ale doporučila úřadu nahlížení do dokumentů "prostřednictvím advokátek", uvedl Kapitán. Sociální služba to zdůvodnila složitostí případu i právy otce hochů. Čeští úředníci zatím spis neviděli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…