Chemie je jen okrajová složka v boji s kůrovcem, ujistil Stráský

19. 4. 2012 17:36

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský byl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu kvůli používání chemických postřiků proti kůrovci. Využití otrávených lapáků hájil a poukázal na to, že se využívají nejméně deset let.

Chemie je jen okrajová složka v boji s kůrovcem, ujistil Stráský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za záchranu Šumavy

Stráský v úvodu prohlásil, že chce mít zelenou Šumavu. „Všechny tam zvu, ale do Šumavy zelené. Já jsem v národním parku, abych se pokusil zastavit kůrovcovou kalamitu,“ prohlásil.  

Otrávené lapáky používáme v místech, kde bychom kůrovce nezvládali přirozenými prostředky

Vysvětlil, že používaná chemie se dává do lapáků a nařezaných kmenů. Nejedná se tedy o postřiky. Správa národního parku pak rozmisťuje lapáky podle platného zákona, vyhýbá se mokrým místům nebo místům, kde by došlo k ohrožení spodní vody.

„Otrávenými lapáky si pomůžeme v místech, kde bychom nezvládli nával kůrovce jenom přirozenými lapáky.

Otrávený lapák nám umožňuje zintenzivnit boj s kůrovcem. Žádná chemie se nedostane do vody,“ slíbil Stráský v Radiožurnálu. Doplnil, že se chemie v Národním parku Šumava používá nejméně deset let.

Moderátorka Štepánka Čechová připomněla, že se na Šumavě používá prostředek Vastak, který se prý řadí mezi vysoce rizikové látky.

Že je Vastak rizikový? Nechám si na to odpovědět od odborníků

„Nechám si na vaše otázky odpovědět od odborníků. Ale i já bych byl těmito látkami postižen, protože se v oblasti národního parku pohybuju, a už se zde řadu let používají,“ reagoval.

Stráský hájil Vastak jako nejvíce šetrnou látku, co je zaměřena hlavně na kůrovce. „I odborníci připouští, že může zasáhnout i některé bakterie. Že by to vadilo ptákům, o tom se zatím nemluvilo,“ vysvětlil.

Chemie se prý na Šumavě používá pouze jako okrajová složka v boji s kůrovcem. Stráský dále připomněl, že v roce 2011 bylo poraženo a vykáceno v souvislosti s bojem s kůrovcem o třetinu stromů méně než v roce 2010. Také uschlo o jednu třetinu stromů méně než v roce 2010. „Mým zájmem je, aby i v roce 2012 to bylo co nejméně stromů,“ řekl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…