Chrchlá celý svět. A roušky nejsou: Ve Francii se kradou. V Německu krize. I v USA se vyrábí na koleně

19.03.2020 14:05

Roušky, roušky, roušky. Téma, které hýbe Českem. Ale nejen jím. Zprávy o nedostatku roušek se ozývaly snad ze všech evropských zemí. Francie, Německo, Polsko, Nizozemí, Slovensko, Norsko. I za oceánem v USA se prý roušky už začínají vyrábět svépomocí. Došlo i ke krádežím, a ani testy na koronavirus nebyly samozřejmostí.

Chrchlá celý svět. A roušky nejsou: Ve Francii se kradou. V Německu krize. I v USA se vyrábí na koleně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Zprávy o nedostatku roušek i jiného materiálu se ozývají například z Francie. Dle státní televize France24.com na to pracovníci ve zdravotnictví upozorňovali již toto pondělí. Svědectví o nedostatku ochranných pomůcek bylo hned několik a z několika zdrojů, ať už šlo o lékaře v nemocnicích, sestry, nebo ošetřovatelky.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33467 lidí

Podle včerejší zprávy francouzského státního rozhlasu RFI lékárny po celé Francii vyvěšují cedule „dezinfekci nemáme“ a „roušky nemáme“. A také, aby lidé dodržovali rozestupy jednoho metru. Přesto se u francouzských lékáren tvořily fronty a nejednalo se prý jen o velká města. Ale po vyhlášení omezení vycházení se údajně situace zklidnila. Nicméně, dodávky jsou podle všeho buď zpožděné, nebo omezené, protože výrobci nestíhají.

Již čtvrtého března dle serveru The Local docházelo ve Francii ke krádežím roušek, 8 300 zmizelo například z jedné nemocnice v Paříži, další 2 000 v Marseille. Již na začátku března tak francouzská vláda oznámila, že zabaví zásoby roušek, aby zajistila, že se dostanou k těm, kdo je potřebují. A informovala obyvatele, že roušku potřebují jen nakažení, protože nechrání před tím, aby se člověk nakazil. Dále došlo k zastropování ceny dezinfekce. Francie také, jak se říká, vyšplouchla Velkou Británii, když zrušila zakázku britské národní zdravotnické služby na miliony roušek, kterou Britové zadali firmě poblíž francouzského Lyonu, jak informoval server Euronews.

Německo na tom také není nejlépe. Dle článku agentury Bloomberg dostali němečtí doktoři příkaz používat jednu a tu samou roušku celý den, protože jich není dostatek. Jak uvedla před týdnem jedna reportérka německé stanice Deutsche Welle, když doprovázela svoji kamarádku do nemocnice, zjistila, že druhá obyvatelka pokoje kašle a smrká. Zeptala se sestry, zda byla dotyčná testována na koronavirus. Prý nebyla. Ale v jiných pokojích bylo plno.

Nakonec ale k testu došlo, nicméně byl negativní. Nedošlo k němu dříve, protože dotyčná kašlající nesplňovala kritéria pro podezření z nákazy koronavirem. Testují se prý jen ti, kdo mají symptomy, přišli do kontaktu s nakaženými nebo se pohybovali v rizikových oblastech. Což reportérce údajně potvrdily další zdroje ze zdravotnictví, že i když má pacient příznaky, není to dostatečný důvod pro provedení testu.

Mezi Francií a Německem se nachází Nizozemí, postižené dle NLTimes stejnými problémy. Tamní nemocnice se prý také obávají nedostatku ochranných pomůcek pro personál a pacienty. A doktoři přes sociální média apelují na Nizozemce, aby nepoužité roušky darovali nemocnicím. Prý doufají, že přijdou další zásilky ze zahraničí. Dle serveru se nizozemské zdravotnictví zabývá myšlenkou, zda by se roušky nedaly po dezinfekci použít znovu. Experti jsou ale skeptičtí.

V Polsku prý také není situace nejrůžovější. Dle serveru Balkan Insight i polští doktoři pochybují, že Polsko je na nákazu připravené. V jedné větší regionální nemocnici nebyla údajně ještě 11. března ani jedna sada na testování koronaviru. Nemluvě o nedostatku vybavení, který je už evergreenem těchto stížností. Doktoři si prý také stěžují, že zdravotnictví je v Polsku dlouhodobě podfinancované.

Na sousedním Slovensku, jak informuje server Lekari.sk, jen 1,23 % lékáren mělo dle průzkumu před týdnem dostatek roušek a respirátorů. Nedostává se prý ani dezinfekce. A ochranné pomůcky prý chybí hlavně lékárníkům, kteří jsou v první linii a setkávají se s potenciálními nakaženými.

A zprávy, že roušky se vyrábí svépomocí, zní i z USA; o nedostatku zdravotnického materiálu, a hlavně nemožnosti ho získat z jiných zemí, se mluvilo ještě na konci února i v jinak bohatém Norsku.

Ochranné pomůcky ve státu Washington dle agentury Bloomberg vznikají doslova z věcí, které lidé mohou najít v kanceláři a z dalších běžných materiálů. Dochází hlavně průhledné celoobličejové fólie, nedostatek masek je údajně vzdálen jen pár dní. A tak ochranné pomůcky vznikají například z lepicí pásky, mycích hub a z ostatních materiálů, které lze najít v obchodech pro kutily. Dvacet administrativních pracovníků vybudovalo manufakturu, z níž ochranné pomůcky odcházejí do nemocnice v Seattlu. Ale nedostatek pomůcek není dle Bloombergu ovšem otázkou jen státu Washington, ale celých Spojených států. A doktoři se seč mohou snaží šetřit rychle docházející profesionálně vyrobené materiály.

Někteří například perou roušky v dezinfekci. Jedna z nemocnic si údajně ochranné pomůcky objednala u firmy, která normálně poskytuje pomůcky pro dělníky na stavbách. Došlo i na sešívání roušek s prasklou gumou, které by normálně byly vyhozeny. A stejně jako v jiných zemích i v USA chodí dodávky materiálu buď pozdě nebo v menším počtu. Dle Bloombergu bývaly zásoby v USA lepší. Ale po epidemii H1N1 v roce 2009 bylo ze zásob distribuovány dvě třetiny celkového počtu. A od té doby nedošlo k doplnění na plný stav.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…