Chvojka opouští komisi k Opencard. Kvůli předsedovi Schwarzovi

27.03.2014 14:58

Poslanec ČSSD Jan Chvojka opouští sněmovní vyšetřovací komisi k Opencard. Chvojka v ní nemůže pracovat, když ji vede člověk, kterého sněmovna vydala k trestnímu stíhání. Řekl to ČTK. Předsedou komise je poslanec za ANO Bronislav Schwarz (ANO), někdejší policista, který stanul před soudem pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

Chvojka opouští komisi k Opencard. Kvůli předsedovi Schwarzovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

„Jako právník si myslím, že komisi, která by měla prošetřit okolnosti případu Opencard, by neměla vést trestně stíhaná osoba," uvedl Chvojka, který byl ve druhém kole středeční volby předsedy komise Schwarzovým protikandidátem. Chvojka podotkl, že nynější situace není úplně standardní, když šéf komise může rozhodovat o směru její práce.

„Osobně si myslím, že je to možná jeho ješitnost, chtěl být předsedou, Poslanecká sněmovna při tajných volbách dala důvěru mně. Celá Poslanecká sněmovna věděla, že jsem byl vydán," reagoval Schwarz. Soudí, že poslanci mu dali důvěru kvůli tomu, že zná postupy vyšetřování, dokáže vyhodnotit spis a najít případné chyby.

Schwarz sám žádal o vydání

Dalšímu členovi komise Ivanu Gabalovi (KDU-ČSL) nyní Schwarzovo působení v čele komise nevadí. Připomněl, že Schwarz sám žádal o vydání a je si jistý, že bude shledán nevinným. „Podezření, že by komisi využíval k nátlaku na státní zastupitelství nebo policii, by bylo nepřiměřeným vyjádřením nedůvěry k jeho osobě," uvedl Gabal. Problém by podle něho nastal v případě, že by byl Schwarz odsouzen; v takovém případě by komisi vést nemohl.

Člen komise za ODS Martin Novotný zdůraznil, že ctí presumpci neviny. Podotkl ale, že komise je politická, a roli tak hrají i symbolické věci. „V tom smyslu to nepovažuju ze strany hnutí ANO a kolegů za příliš šťastné řešení. Určitě to nevyznívá dobře," řekl ČTK.

Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Mostecký okresní soud už jednou Schwarze obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Poslanec dnes zopakoval, že dodržel všechny předpisy a svědomí má čisté.

Jedna absence fungování komise neovlivní

ČSSD zřejmě bude do komise nominovat jiného poslance. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) dnes ČTK řekl, že nového člena by sněmovna měla vybrat na schůzi, která začne koncem dubna. Absence jednoho člena prý fungování komise neovlivní. Schwarz uvedl, že už požádal o přidělení tajemníka a prostor pro zasedání; komise by se teoreticky mohla sejít poprvé někdy příští týden.

Devítičlennou komisi, která by měla do konce roku prověřit vyšetřování případu Opencard, sněmovna založila minulý týden. V kauze Opencard bylo zatím nepravomocně odsouzeno několik někdejších úředníků. Autoři projektu z řad městských politiků v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS) vystupovali v roli svědků. Kvůli Opencard je stíhána většina členů pozdější městské rady včetně nynějšího poslance Bohuslava Svobody (ODS) a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…