Chyba diplomacie! To je podle expertů reakce USA na propuštění Fajáda

05.02.2016 20:08

Ostrá reakce Spojených států na rozhodnutí české vlády nevyhovět žádosti USA o vydání Libanonce Alího Fajáda je podle většiny expertů, které oslovila ČTK, důkazem, že Česko své rozhodnutí s Američany neprojednalo. Bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský řekl, že příkrý komentář svědčí o nedobré práci české diplomacie. Analytik Ondřej Ditrych vnímá vyjádření Američanů jako indicii, že český postup s nimi nebyl předem dojednaný.

Chyba diplomacie! To je podle expertů reakce USA na propuštění Fajáda
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

Fajád byl ve čtvrtek propuštěn z pankrácké věznice v době, kdy se z Libanonu vracela pětice více než půl roku pohřešovaných Čechů. Americká ambasáda to označila za šokující a neospravedlnitelné. V USA totiž čelí obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády či z pokusu použít protiletadlovou střelu.

"Nedá se to podceňovat, protože to vyjádření skutečně nepatří k běžným způsobům komunikace. Svědčí o tom, že se něco zanedbalo," řekl ČTK Žantovský. Česká diplomacie podle něj zjevně nedokázala najít společnou řeč s americkou stranou. "Znamená to, že tu práci, která je diplomacii vlastní a která se snaží řešit věci diskrétně a v duchu vzájemného porozumění, se nepodařilo udělat, nebo se neudělala dobře," poznamenal.

Žantovský uznal, že pozice české vlády v případu nebyl lehká, protože hlavním úkolem každé vlády je chránit vlastní občany.

Mnohem tvrdší hodnocení na adresu vlády vyřkl Žantovského nástupce ve Washingtonu Alexandr Vondra (ODS). "Je to absolutně diletantské a fatální selhání zpravodajské služby a české vlády, která to celé kryje a Fajáda vydala do Libanonu podle not Hizballáhu," kritizoval Vondra.

Vondra: Dohoda? Spíše zamaskování maléru

Bývalý ministr obrany Vondra také vyloučil to, že česká vláda propuštění Fajáda s Američany domluvila a reakce ambasády byla pouze zástěrkou pro tuto dohodu. "Pak by určitě nepadala slova jako šokující nebo neospravedlnitelný," míní. Podobně ostře se prý Američané vůči Česku v posledních 25 letech nevyjádřili.

Vondra naznačil, že spekulace o dohodě ČR a USA může být prací mediálních odborníků. "Je to spin ze strany české vlády, aby se alespoň před českou veřejností umyla z maléru, který způsobila," prohlásil. Podobně se vyjádřil i Žantovský, podle nějž diskuse o této variantě není ničím užitečná. "To jsou spekulace, které v podobných situacích často někdo šíří s určitým záměrem," uvedl.

Analytik Ditrych se přiklonil k názoru obou bývalých diplomatů, fatální důsledky pro česko-americké vztahy ale nepředpokládá. "Ta reakce v tomhle ohledu je ostřejší, než by bývala byla, kdyby to bylo vše předjednané," uvedl Ditrych, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. "Řekl bych ale, že se to nepodepíše na celkové kvalitě česko-amerických vztahů, spíše na spolupráci mezi bezpečnostními složkami," dodal.

Expert Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Jakub El-Ahmadieh poznamenal, že dopady situace lze těžko předjímat, vzhledem k tomu, že zatím je v případu příliš mnoho nejasných okolností.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…