Chyba diplomacie! To je podle expertů reakce USA na propuštění Fajáda

05.02.2016 20:08 | Zprávy
autor: jzd, čtk

Ostrá reakce Spojených států na rozhodnutí české vlády nevyhovět žádosti USA o vydání Libanonce Alího Fajáda je podle většiny expertů, které oslovila ČTK, důkazem, že Česko své rozhodnutí s Američany neprojednalo. Bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský řekl, že příkrý komentář svědčí o nedobré práci české diplomacie. Analytik Ondřej Ditrych vnímá vyjádření Američanů jako indicii, že český postup s nimi nebyl předem dojednaný.

Chyba diplomacie! To je podle expertů reakce USA na propuštění Fajáda
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

Fajád byl ve čtvrtek propuštěn z pankrácké věznice v době, kdy se z Libanonu vracela pětice více než půl roku pohřešovaných Čechů. Americká ambasáda to označila za šokující a neospravedlnitelné. V USA totiž čelí obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády či z pokusu použít protiletadlovou střelu.

"Nedá se to podceňovat, protože to vyjádření skutečně nepatří k běžným způsobům komunikace. Svědčí o tom, že se něco zanedbalo," řekl ČTK Žantovský. Česká diplomacie podle něj zjevně nedokázala najít společnou řeč s americkou stranou. "Znamená to, že tu práci, která je diplomacii vlastní a která se snaží řešit věci diskrétně a v duchu vzájemného porozumění, se nepodařilo udělat, nebo se neudělala dobře," poznamenal.

Žantovský uznal, že pozice české vlády v případu nebyl lehká, protože hlavním úkolem každé vlády je chránit vlastní občany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…