Čínská síť. Vláda varuje před TikTokem a zakazuje ho úředníkům. Účet po Babišovi zrušila

19.03.2023 22:27 | Ze sítí

České úřady i soukromé firmy se po varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) rozhodly omezit přístup svých pracovníků k čínské aplikaci TikTok na služebních počítačích a telefonech. Aplikace, na níž lidé sledují a publikují krátká – většinou několikasekundová – videa, jež je populární zejména mezi mladistvými, může být podle NÚKIBu značnou bezpečnostní hrozbou. Vlastní účet na sociální síti TikTok přitom měly i některé státní instituce. Úřad vlády přes něj například šířil videa o nutnosti se očkovat a varoval na něm před dezinformacemi.

Čínská síť. Vláda varuje před TikTokem a zakazuje ho úředníkům. Účet po Babišovi zrušila
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Logo sociální sítě TikTok

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38691 lidí
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů a upozornil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu, kterou spatřuje zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Varoval, že data uživatelů, kteří aplikaci používají, mohou být například zneužita ke zpravodajským aktivitám. „Úřad doporučuje všem fyzickým osobám, jejichž data by mohla být cílem aktivit zahraničních zpravodajských služeb (tzv. zájmové osoby, tedy osoby, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích), zvážit omezení či úplný zákaz instalace a používání aplikace TikTok i na svých osobních zařízeních,“ napsala instituce ve svém doporučení a varovala, že je aplikace „vysokou“ hrozbou.

Aplikace podle úřadu ukládá obsah soukromé komunikace na servery společnosti ByteDance, která je jejím vlastníkem, má přístup ke kontaktům uživatelů, informacím o zařízení, SIM kartě či konfiguraci Wi-Fi či mimo jiného i ke kalendáři uživatelů, umožňující jeho čtení a změnu a vynucuje si využití nativního prohlížeče, „jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele“.

„Provozovatel aplikace TikTok veřejně deklaruje, že přestože jsou data evropských uživatelů uložena na území Spojených států amerických a Singapuru, mají k nim udělen vzdálený přístup některé subjekty sídlící v Brazílii, ČLR, Malajsii, Singapuru, USA a na Filipínách,“ varuje též NÚKIB.

Aplikace, na níž především mladí lidé sledují a šíří velmi krátká videa, jež je dle NÚKIBu hrozbou, přitom dosud některé úřady čile využívaly a účet na TikToku si zřídila i vláda v době koronavirové epidemie a snažila se přes ni oslovovat mladé Čechy, aby se šli očkovat.

Úřad vlády se za premiéra Andreje Babiše (ANO) přes TikTok snažil také vyvracet „dezinformace“ o očkování a exministr zdravotnictví Roman Prymula tak například prostřednictvím videí hovořil o procesu schvalování vakcín.

„Ahoj, ráda bych vám ukázala prostory Strakovy akademie, ve které sídlí vláda České republiky v čele s předsedou vlády. V této části budovy, které se říká ‚u Masaryka‘, můžete vidět fotky všech českých premiérů společně se státními symboly. Zde procházíme částí k hlavnímu vchodu, a koukejte na ten lustr!“ provázela tehdy ve videu na TikToku vlády Strakovou akademií influencerka Anna Šulcová. Video se pak již krátce po kritice veřejnosti, vyčítající tvůrcům zejména to, že mělo jít až půl milionu na propagaci těchto nahrávek, ze sociálních sítí vytratilo.

Jak upozornila ČTK, tak nyní „zmizel“ i celý účet na TikToku, jelikož jej Úřad vlády zrušil.

Podobně reagují i mnohé další instituce. Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB dle ČTK vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému a stejně postupují i ministerstva.

Státní úřady mají zakazovat instalaci TikToku i na soukromých zařízeních, pokud je zaměstnanci používají ke služebním účelům. Takto postupuje třeba Ministerstvo zemědělství, uvedl pro ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Rovněž zaměstnanci Ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat TikTok na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu, sdělila ČTK Petra Hrůšová z tiskového oddělení ministerstva.

Podobně reagují i některé soukromé společnosti

ČTK s odkazem na mluvčího ČEZu Romana Gazdíka poukázalo, že TikTok nesmí mít na pracovních zařízeních ani zaměstnanci této polostátní energetické společnosti. Energetická firma innogy pak zaměstnancům radí, aby se aplikaci raději vyhnuli.

Také Akademie věd ČR po varování NÚKIB zakázala zaměstnancům kanceláře akademie a akademické radě instalaci a používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům. Ředitel Kanceláře Akademie věd ČR Leoš Horníček řekl ČTK, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření.

Československá obchodní banka (ČSOB) se pro ČTK vyjádřila, že obecně nepodporuje přístup zaměstnanců k sociálním sítím, pokud to nesouvisí s jejich pracovní náplní. Přístup k TikToku ze služebních počítačů navíc už před delší dobou bez výjimky zakázala a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle.

TikTok raději nedoporučují i firmy, které nepracují s citlivými informacemi napřímo. V pracovních telefonech či noteboocích nedoporučuje používání TikToku například ani firma Unilever, jeden z největších distributorů kosmetických a potravinářských výrobků v Česku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…