Církve mají tajné seznamy restituovaného majetku. A už obchodují

24.04.2012 11:25 | Zprávy

Po více než dvaceti letech diskusí se přiblížila možnost uzavřít proces narovnání vztahů s církvemi. Šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral přemítá v úvodníku, zda církvi stojí to, co v dohodnuté podobě restitucí získá, za to, co ztratí. Více než církev lační po jejím majetku developeři, kteří už uzavírají smlouvy o předprodeji církevních pozemků.

Církve mají tajné seznamy restituovaného majetku. A už obchodují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Na spadnutí je schválení zákona o vyrovnání státu s církvemi, který čeká ve sněmovně závěrečné hlasování. V úvodníku týdeníku Euro se jeho šéfredaktor Pavel Páral zamýšlí nad tím, zda církvi opravdu stojí to, co získá, za to, co ztratí. „Nebylo by pro ni lepší, aby byla vůči svým ovečkám poněkud velkorysejším pastýřem a přistoupila na mírnější odškodnění v rozsahu odpovídajícím již před dvaceti lety realizovanému odškodnění vyvlastněných domácích pánů či kulaků?“ ptá se Páral.

Poukazuje i na to, že nad církevním majetkem krouží jak supi velké finanční skupiny, developeři i firmy, jejichž důvěryhodnost je nadmíru nízká. Jednak důsledně utajují své skutečné vlastníky, ale jejich statutární orgány mají až podezřele blízko k lidem z církevní administrativy, která proces restitucí připravovala a vyjednávala o něm se státem.

Seznamy jsou tajné, aby nebyla církev ošizena

S kým se zástupci církve domlouvají na budoucích obchodech nebo různých formách spolupráce, úzkostlivě tají. Stejně jako seznamy majetku, o němž se domnívají, že jim má být vrácen. Česká biskupská konference to odůvodňuje pokusy majetek před restitucí schovat, nebo vytěžit lesy v případech, je-li takový seznam známý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…