Člověk v tísni studentům už otevřeně přednáší boj s propagandou. Jsou zmatení, jeden mi vážně tvrdil, že je tu americká propaganda, vyprávěl zděšeně přednášející

06.04.2018 17:42

Nezisková organizace Člověk v tísni se snaží mladé lidi naučit, jak mohou rozpoznat informace šířené prokremelskou propagandou. Pokud budou studenti středních a vysokých škol vědět, jak prokremelská propaganda vypadá, mohou k informacím šířeným touto cestou přistupovat obezřetněji.

Člověk v tísni studentům už otevřeně přednáší boj s propagandou. Jsou zmatení, jeden mi vážně tvrdil, že je tu americká propaganda, vyprávěl zděšeně přednášející
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko
reklama

Server Aktuálně.cz přinesl informace o tom, že některé střední a vysoké školy začlenily do své výuky také hodiny, v nichž učí studenty rozpoznat klasické znaky propagandy šířené proruskými weby. S myšlenkou vzdělávat studenty i v tomto směru přišla nezisková organizace Člověk v tísni, která varuje, že prokremelská média oslabují prozápadní orientaci České republiky. To je podle Stanislava Melichara problematické zejména proto, že mladí lidé jsou mnohdy snadno ovladatelní.

„Kolem nás zuří informační válka,“ říká na videu v článku studentům vysokoškolský pedagog Melichar. A rozdává mladým lidem ukázky z článků šířených na internetu, např. prostřednictvím sociálních sítí. Mezi servery, u nichž by měli studenti zbystřit, patří Free Globe, AC24, Sputnik, AE News či Zvědavec.

Některé šířené lži se týkají Ukrajiny. Studenti se např. mohou setkal s tvrzením, že v Kyjevě působí fašisticky orientovaná vláda. Nechybí však ani zavádějící informace o České republice. Když naším území projížděl armádní konvoj NATO, na proruských serverech se psalo o tom, že v Česku dochází takřka k vlastizradě, protože necháme přes naše území putovat vojáky NATO. Jako by Česká republika nebyla členem Severoatlantické aliance.

„Média můžou být svobodná, ale informace můžou být nepravdivý nebo zmanipulovaný. ... Důležitý je kdo to píše, jakej má postoj vůči tomu, co píše a pak záleží na zdroji informací,“ podotkl jeden ze studentů. Jeho kolegyně podotka, že ve veřejném prostoru je k mání příliš mnoho informací a vyznat se v nich není snadné. Člověk v tísni přesto doufá, že se alespoň někteří studenti budou zamýšlet nad tím, co na internetu čtou.

„Přednáška ukázala, jak studenti vnímají okolní svět. Jeden řekl, že v médiích je spousta proamerické propagandy. Druhý, že je tu cenzura ze strany Německa. Další připouštějí, že jsou jednoduše zmateni,“ dozví se zájemci dále z videa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…