Co je OSF, co dělá a za čí peníze

31.12.2021 11:57 | Komentář

Nadace OSF (Open Society Fund) je často skloňovaným výrazem, protože v našem prostředí reprezentuje zájmy spjaté s miliardářem George Sorosem. Ten také OSF u nás a v dalších zemích po roce 1990 zakládal a financoval. Soros bývá spojován s prosazováním politických zájmů v těchto zemích. Nikoli mylně. Největším úspěchem těchto snah bylo nepochybně prosazení Zuzany Čaputové na post prezidentky Slovenské republiky. Čaputová předtím pracovala ve společnosti Via Iuris, která byla financovaná právě OSF (na Slovensku Nadácia otvorenej společnosti). Není bez zajímavosti, že ředitel Nadace OSF Robert Basch před tímto angažmá působil na Velvyslanectví USA v Praze, kde řešil spolupráci s neziskovými organizacemi, v Mezinárodní organizaci pro migraci a v Člověku v tísni.

Co je OSF, co dělá a za čí peníze
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

Česká Nadace OSF se formálně osamostatnila v roce 2012.  Na webové stránce Nadace OSF se výslovně píše: „v roce 2012 skončila podpora George Sorose“. Problém je v tom, že je to lež. Stačí se podívat do výroční zprávy Nadace OSF za rok 2020 (zatím poslední zveřejněné), a dozvíme se, že Sorosův OSF je druhým největším donátorem české Nadace OSF (skoro 4 mil. Kč). Proč se Nadace OSF tváří jako zcela samostatná jednotka, není zřejmé. Ale pravděpodobné je, že je to vlastně jen proto, aby se veřejně odpoutala od Sorose, který má pověst dominantního zákulisního loutkovodiče světové politiky.

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17242 lidí

Tím největším donátorem Nadace OSF je americká firma Auxilius (26,5 mil. Kč), o níž se lze dočíst z jejích webových stránek, že se zabývá biotechnologiemi (jaká náhoda, v době covidové, že?). A kdo financuje Auxilius? Například kapitálová společnost XYZ nebo investiční společnost Brain Capital, v jejímž portfoliu najdeme rovněž mamutí farmafirmy, např. Avistone Pharmaceuticals Secures, Athenahealth či InnovaCare Health. Až bude zase nějaký dobrák z médií podporovaných spolky kolem Nadace OSF vinit ty, kdož upozorňují na podobné souvislosti, z vytváření konspiračních teorií, lze odkázat na veřejné zdroje. Právě z nich totiž pocházejí výše uvedená fakta.

Mimochodem, mezi soukromými dárci Nadace OSF (v šesticiferných výškách) najdeme též Jana Bartu (podle časopisu Forbes 94. nejbohatšího Čecha), jehož jméno figuruje také ve společnosti Semantic Visions Františka Vrabela. Ten dříve působil pro Pentagon. Jeho firma Semantic Visions figuruje například v Akčním plánu pro čelení hybridnímu působení, který nedávno představil dnes už bývalý ministr obrany Metnar. V onom „akčním plánu“ se pod kostrbatým názvem skrývá opět jediné: cenzura nepohodlných informací a mazání internetových obsahů, což je praxe, kterou už dobře známe z celé řady příkladů – počínaje vypnutím twitterového účtu amerického exprezidenta Trumpa po aktuální zásahy německých zpravodajských i politických kruhů vůči provozovateli aplikace Telegram. Hezky se nám ta chobotnice zauzlovává.

Leč zpět k Nadaci OSF. Ta o sobě tvrdí, že „zůstává advokátem hodnot demokracie, hybatelem pozitivních změn a propagátorem otevřené společnosti v České republice.“ Hlavní potíž je asi ve slově „otevřená“. Podle popsaných praktik a vazeb je zřejmé, že takto konstruovaná společnost bude pro někoho otevřená a pro jiného uzavřená. A pak se ptejme, jaká a čí „pravda a láska“ tu chce vítězit nad jakou a čí „lží a nenávistí“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Kolují adresy

12:50 Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Kolují adresy

Na demonstracích proti očkování a proti covidovým restrikcím jsou vládní politici, ať už to byl dřív…