Co se do toho pletete? Prošetřovači ze zahraničí narazili na Okamuru

25.06.2021 15:59

Tomio Okamura vypěnil ohledně zásahu policie v Teplicích vůči narkomanovi Stanislavu Tomášovi. „Odmítáme vměšování ciziny a politických neziskovek do vyšetřování smrti romského narkomana a recidivisty,“ prohlásil rezolutně.

Co se do toho pletete? Prošetřovači ze zahraničí narazili na Okamuru
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 14741 lidí
Z Rady Evropy tento týden doputoval do Česka jasný vzkaz. Příslušné orgány by měly urychleně vyšetřit smrt Roma Stanislava Tomáše v Teplicích, neboť jde o úmrtí provázené několika otázkami. K důkladnému vyšetření celého případu vyzývá také nevládní organizace Amnesty International.

Předseda SPD Tomio Okamura se proti těmto výzvám ostře ohradil.

„Odmítáme vměšování ciziny a politických neziskovek do vyšetřování smrti romského narkomana a recidivisty a odmítáme politizaci celé kauzy i apriorní obviňování policistů z rasismu. Rada Evropy ve středu vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku, jenž podle ní vyvolává řadu otázek a záběry ze zákroku jsou prý znepokojující. Rada Evropy se dle svého vyjádření dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací. Do věci se zapojili i někteří aktivisté a politické neziskovky,“ napsal Okamura.

Hned poté znovu zopakoval, že on a další členové jeho hnutí odmítají vměšování cizích organizací a „politických neziskovek“, což je pojem, který české právo nezná, do vnitřních záležitostí republiky. Podle předsedy SPD Češi, Moravané a Slezané nepotřebují rady z ciziny, protože si vystačí s vlastními zákony a soudy.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Odmítáme, aby se celá kauza stala záminkou neomarxistického aktivismu či dokonce násilí a rabování jako v USA. Do doby, než to začali zmiňovat aktivisté, jsme etnický původ narkomana vůbec nekomentovali. Odmítáme rasismus naruby a apriorní implicitní obviňování policistů z rasismu či z „popravy“ onoho recidivisty. V ČR nebudeme klečet jako v USA!“ pokračoval šéf SPD.

Zdůraznil, že pacifikace agresivního narkomana představuje pro policisty vždy riziko, což by podle předsedy SPD měla mít na mysli i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která teplickou kauzu prověří. Okamura apeloval na GIBS, aby nepodlehla tlaku aktivistů. Do této skupiny řadí Okamura i úřad Romské iniciativy v Berlíně, který případ Stanislava Tomáše přirovnal k případu černocha Georga Floyda, který vloni v květnu v USA také zemřel po zákroku policie. Okamura vidí paralelu pouze v tom, že jak George Floyd, tak Stanislav Tomáš byli zločinci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…