Cos to vyjednal, Vystrčile? Tchaj-wanec sliboval a takto to dopadlo

05.01.2021 10:08

Když se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na počátku září vracel z Tchaj-wanu, neskrýval spokojenost. Spokojen byl i díky tomu, že se mělo do Česka dostat pět velkých linek na výrobu roušek. Jenže utekla řada měsíců a linky v Česku stále nejsou. Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček se jal vysvětlovat proč. Jsou v tom prý nejasné zájmy.

Cos to vyjednal, Vystrčile? Tchaj-wanec sliboval a takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tchaj-wan dal Česku 60 000 roušek. Půjdou hospicům
reklama

Loňského roku na konci srpna vyrazil předseda Senátu Miloš Vystrčil s podnikatelskou delegací na ostrov Tchaj-wan, jenž se považuje za svobodnou zemi. Komunistická Čína považuje ostrov toliko za jednu ze svých provincií a Vystrčila od cesty na Tchaj-wan důrazně odrazovala.

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13333 lidí

Vystrčil však trval na tom, že je představitelem suverénního státu a jako takový se odmítá podřizovat čínským přáním. Na Tchaj-wan odjel, na půdě tamního parlamentu prohlásil „Já jsem Tchaj-wanec“ a po návratu do České republiky zářil spokojeností a prohlašoval, že Česko může na Tchaj-wanu využít řadu příležitostí ke spolupráci a záleži jen na českých podnikatelích a české vládě, jak se těchto příležitostí chopí.

Jednou z možností, která se Česku nabízela, bylo dovezení pěti velkých linek na výrobu roušek, které měly složit jako základní ochrana proti koronaviru. Jenže realizace tohoto plánu se zasekla.

Ministr dopravy, ale také ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček, se jal vysvětlovat proč.

Z dosavadního dění je zřejmé, že realizace bohulibého záměru doplácí na od začátku nejasné zájmy firmy Autoland,“ řekl Deníku N Havlíček (za ANO).

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jeho náměstkyně Martina Tauberová řekla před měsícem Hospodářským novinám, že Kuovy zájmy jsou byznysové.

Spolupracovník a překladatel majitele Autolandu v Česku Jaroslav Hrouzek se proti tomu ostře ohradil.

„A tohle, co předvádí paní náměstkyně, je totální ostuda. Říkat o něm, že má zištné a byznysové zájmy, je prasárna. Ona s ním ani nemluvila. Jediný videohovor, který zorganizovala, z technických důvodů neproběhl dobře, protože tam nikdo ničemu nerozuměl. Je to amatérské od samého začátku, nikdo si ani ty linky nevyzkoušel, jestli to funguje,“ řekl Hrouzek Deníku N s tím, že od 11. listopadu ve věci neprobíhá žádná komunikace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…