Čůrající chlapečci. I na to odpověděl čtenářce ministr kultury Herman

23.04.2015 7:41

Na pražské Malé straně před Muzeem Franze Kafky stojí fontánka ve tvaru dvou mužů močících na hladinu ve tvaru České republiky. Jejím autorem je umělec David Černý, který je znám jako tvůrce kontroverzních a provokativních plastik, které se mnohdy setkávají s rozporuplnými reakcemi. Co na taková umělecká díla říká ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)?

Čůrající chlapečci. I na to odpověděl čtenářce ministr kultury Herman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman a busta Karla Kryla

„Pokud jde o díla výtvarníka Davida Černého, patří nesporně k těm, které lze považovat za budící značnou pozornost, a u mnoha  lidí i rozpaky. Je to dáno tím, že provokace je nedílnou složkou jeho tvorby,“ uvedl lidovecký ministr v odpovědi čtenářce ParlamentníchListů.cz.

Hodnotit čúrající fontánku ale Herman odmítl s tím, že hodnocení výtvarného provedení je záležitostí odborníků, nikoliv ministra kultury, protože ministr kultury dle jeho soudu není nejvyšším uměleckým kritikem v zemi.

Svůj komentář Herman doplnil o umělcovu interpretaci díla a o stanovisko ředitele Památkové inspekce Ministerstva kultury, který se vyjadřoval k umístění Černého plastiky na Malé straně.

Proudy (Čůrající fontána)

Černý své dílo okomentoval tak, že chtěl ukázat, že metropole východní Evropy se poznají podle toho, že se tu dospělí muži v různých stupních opilosti nerozpakují močit na ulici. „Čím více jsme na východ, tím nižší hladina alkoholu v krvi stačí. Západoevropské metropole se chlubí fontánami, na kterých čúrají roztomilí chlapečci, my máme muže, k tomu živé. Malá potřeba je i gestem agrese a značkování teritoria. Škoda, že to naše je tak malé...“ napsal dle Hermana umělec do jednoho katalogu.

Ředitel Památkové inspekce Ministerstva kultury pak dle Hermana k této problematice sdělil, že inspekce se umístěním tohoto díla dosud nezbývala. A dodal, že z hlediska památkové péče je oprávněn věc řešit Odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy.

Celá odpověď ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…