DOKUMENT Veřejnoprávní ČTK ignorovala zprávu o prezidentu Zemanovi. Přečtěte si velmi podivné vysvětlení jejího ředitele

10. 10. 2017 15:49

Generální ředitel veřejnoprávní zpravodajské agentury ČTK Jiří Majstr zatajil svému nadřízenému orgánu důležité skutečnosti. Rada ČTK ho totiž žádala, aby vysvětlil, proč agentura nepřevzala výroky prezidenta Zemana, které zazněly v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Redakce ParlamentníchListů.cz přináší Majstrovu odpověď, která je víc než podivná.

DOKUMENT Veřejnoprávní ČTK ignorovala zprávu o prezidentu Zemanovi. Přečtěte si velmi podivné vysvětlení  jejího ředitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Rada České tiskové kanceláře se nedávno zabývala možným pochybením ČTK. Veřejnoprávní agentura totiž neplnila svou zpravodajskou povinnost a na rozdíl od ostatních médií ignorovala rozhovor ParlamentníchListů.cz s prezidentem Milošem Zemanem, který se v jeho průběhu nově vyjádřil ke kauze Andreje Babiše.

Vše začalo rozhovorem ParlamentníchListů.cz s prezidentem Milošem Zemanem, který byl publikován v pátek 8. září odpoledne (celý rozhovor ZDE). Prezident v něm uvedl přelomovou informaci, že by Andreje Babiše jmenoval premiérem i v případě, že by šéf ANO byl ve vazbě.

Šlo o zcela novou informaci, čemuž také odpovídalo následující dění. Většina relevantních médií v Česku toto sdělení převzala spolu s citací serveru ParlamentníListy.cz coby původního zdroje. V následujících dnech se k výroku vyjadřovala řada komentátorů i politiků napříč politickým spektrem. Nelze tedy říci, že by šlo o nezajímavou nebo starou informaci.

Veřejnoprávní agentura ČTK ovšem z nepochopitelných důvodů Zemanovy výroky zcela ignorovala, přestože ji redakce ParlamentníchListů.cz na materiál jako tradičně elektronickou poštou upozornila. ČTK dokonce nezpracovala článek ani poté, co se citáty Zemanových slov ke kauze Andreje Babiše objevily v nejčtenějších českých médiích.

Přitom naprostá většina médií platí nemalé peníze ČTK za zpravodajský servis, kdy agentura pokrývá všechny důležité a zaznamenání hodné události, výroky apod. a média takové zprávy následně přebírají na své servery. Místo placeného servisu si v tomto případě jednotlivá média musela články zpracovat sama. Nabízí se otázka, zda ČTK plnila svou funkci.

Situací se zabývala Rada ČTK hned několik dnů poté. Předseda Rady Tomáš Mrázek na 115. zasedání 13. září 2017 pověřil generálního ředitele agentury Jiřího Majstra, aby se k tomu vyjádřil.

Majstr svou odpověď předsedovi Rady ČTK zaslal o devět dnů později. Jenže v ní minimálně zamlčel fakta pro celý případ důležitá. „Pokud jde o citace zmíněného rozhovoru ParlamentníchListů.cz, pak rešerší v Databázi novin jsem zjistil, že informaci ParlamentníchListů.cz o této věci otiskla 9. 9. tato dvě média: Blesk a Právo. Přitom Právo neuvedlo ParlamentníListy.cz jako zdroj této informace,“ tvrdil šéf ČTK v dopisu reagujícím na dotaz předsedy Rady ČTK Tomáše Mrázka, který se ptal na základě stížnosti ředitele společnosti Our Media a.s. vydávající ParlamentníListy.cz.

Jenže není pravda, že by zprávu ParlamentníListy.cz převzaly pouze dva deníky a jeden bez citace zdroje. Podivné je i to, že ředitel Majstr analyzoval materiály, které vyšly v médiích až 9. září, přestože rozhovor s prezidentem byl publikován o den dříve a v tentýž den o tom psala i ostatní média. Novinky.cz, on-line verze deníku Právo, ParlamentníListy.cz jako zdroj informace citovaly. Stejně tak druhý nejčtenější server v zemi, iDnes.cz. Zprávu z ParlamentníchListů.cz včetně přesné citace zdroje přinesla i další média jako Echo24.cz, info.cz a krátce i on-line verze slovenského DenníkuN.

Téma začalo žít v mediálním prostoru a kromě politiků či řadových novinářů na sociálních sítích se stalo námětem úvah komentátorů a zvláštní článek mu věnoval uznávaný novinář, spisovatel a mediální expert Karel Hvížďala, který též ParlamentníListy.cz jako zdroj citoval. Jeho text opět s citací ParlamentníchListů.cz se o den později objevil na stránkách Neviditelného psa, nejstaršího internetového deníku v ČR, který vychází ve spolupráci s Lidovkami.cz.

Celá odpověď generálního ředitele ČTK předsedovi a členům Rady ČTK: