David Rath: Zažíváme pád naší říše, i kvůli uprchlíkům. Nastolme diktaturu v jejich zemích a bude klid

08.07.2015 12:51

Ke svému původnímu, velmi neotřelému nápadu, jak řešit problém s imigranty, přidal bývalý čelný politik sociální demokracie David Rath další, podobně originální nápady. Rozepsal se o nich na svém blogu na serveru iDNES.cz.

David Rath: Zažíváme pád naší říše, i kvůli uprchlíkům. Nastolme diktaturu v jejich zemích a bude klid
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Rath před časem navrhl, aby EU obsadila vojensky nevelké území na pobřeží severní Afriky a vybudovala tam sběrné město. V něm by uprchlíci našli přístřeší, jídlo, zdravotní péči, vzdělání, práci a čas na rozmyšlenou, kam dál. Takové město by také poskytlo Evropě čas si vybírat ty uprchlíky, které by na svém území přijala.

Babiš nebo jeho poradci asi čtou mé blogy

V této souvislosti si Rath povšimnul, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) by řešil uprchlíky právě pomocí tábora někde v severní Africe. „Tak buď on, či spíše jeho poradci čtou mé blogy, nebo někdy nás napadají v podobný čas podobné myšlenky,“ podotkl k tomu Rath.

Zmíněný nápad považuje za správnou myšlenku. Ovšem domnívá se, že k její realizaci EU „díky své impotenci“, nepřistoupí.

Zažíváme pád říše evropské

„Prostě zažíváme etapu pádu říše evropské, mající řadu obdobných rysů s pádem Římské říše, kde průvodním rysem je bezmocnost, zavírání očí před problémy a hledání řešení úkrokem stranou, tedy odvedením pozornosti,“ myslí si Rath.

Upozorňuje ale, že nestačí vybudovat město pro uprchlíky. Základem je pomoci nastolit řád v zemích, odkud lidé prchají. „Řekněme si otevřeně, že v jejich současné kultuře a stupni vývoje společnosti je řádem diktatura,“ tvrdí.

Dohodněme se s Asadovým režimem

Evropa by se proto měla rychle dohodnout s Asadovým režimem v Sýrii a pomoci mu situaci stabilizovat. Protože výrazná vlna uprchlíků pochází právě ze Sýrie. „Pokud padne Asadův režim, pak počítejme, že půjde o miliony lidí, kteří budou hledat spásu v Evropě,“ uvádí Rath.

Totéž bude prý potřeba udělat i v Libyi. Protože tam už nevládne Kaddáfí, Evropané si ho musejí vytvořit. Jak? „Prostě najít mezi válčícími toho nejschopnějšího a pomoci mu porazit ostatní a nastolit něco na způsob neokaddáfiovského režimu,“ domnívá se.

Účinný recept neprojde. Místo něho přijdou nové formuláře

Odpověď má i na námitku, že v případě takového postupu budou „romantici a snílci plakat a křičet, že ničíme arabské jaro“. „Arabské jaro nikdy nebylo, šlo jen o arabské krveprolití a tamní kratochvíli s názvem zabij svého souseda,“ odmítá Rath takovou námitku.

Na závěr přiznává, že tento „jasný, srozumitelný a účinný recept na vlnu uprchlíků“ nebude realizován. „Z Bruselu místo toho přijdou nové formuláře zjišťující, zda se na uprchlíky třeba příliš nemračíme,“ uzavírá David Rath své zamyšlení.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voliči, je to podvod! Babiš v tisku otočil proti oběma koalicím jejich vlastní zbraň

8:27 Voliči, je to podvod! Babiš v tisku otočil proti oběma koalicím jejich vlastní zbraň

Nedopustíme pokles důchodů a platů, snížení životní úrovně, růst daní a konec investic. To píše ve s…