David Rath po rozsudku pro PL: Naštěstí je zrušen trest smrti, jinak bych ho dostal

23.07.2015 15:38

REPORTÁŽ Osm a půl roku a propadnutí zabaveného majetku státu. Takový trest vyměřil středočeský krajský soud Davidu Rathovi. Soudní síň byla plná novinářů, nechyběl ani Havranpírko. „Naštěstí je zrušen trest smrti, jinak bych ho dostal,“ napsal bývalý sociální demokrat ParlamentnímListům.cz po vynesení rozsudku.

David Rath po rozsudku pro PL: Naštěstí je zrušen trest smrti, jinak bych ho dostal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soudce Robert Pacovský čte rozsudek
reklama

„Myslím, že doktor Rath nepřijde. Kott s Pancovou tam také nepřišli. Na popravu bych se dívat nešla. Vše ale spěje k odvolacímu řízení. Tam to bude zajímavé,“ řekla ParlamentnímListům.cz Beata Krusic, která kvůli kauze doktora Davida Ratha držela hladovku. Dnes byl totiž vynesen rozsudek. Bývalý sociální demokrat dostal osm a půl roku.

V soudní síni

Od zadržení do rozsudku uplynulo 1 165 dní. Na začátku soudního řízení s Davidem Rathem byla chodba před soudní síní téměř plná jako nyní. Před budovou stálo zhruba šest aut České televize, dnes tam byla tři a také dva přenosové vozy Českého rozhlasu. U soudu fotil Havranpírko, tedy fotograf Ludvík Hradílek z Aktuálně.cz, byl tam kreslíř nejspíš za Českou televizi.

Soudce Robert Pacovský, podobný premiéru Bohuslavu Sobotkovi, četl rozsudek přesně hodinu a deset minut. Davida Ratha odsoudil na osm a půl roku vězení. Přes osm milionů zajištěných v Hostivici, 44 000 eur a pět milionů korun na bankovním účtu Rathova advokáta Černého propadne státu. Těch sedm milionů v krabici od vína také propadá. Lucii Novanské uložil soudce pět let nepodmíněně ve věznici s dozorem a peněžitý trest půl milionu korun. Kdyby nezaplatila, vězení se jí prodlouží o dva roky.

Nikdo nedorazil

Z odsouzených k vyslechnutí rozsudku nikdo nedorazil. Oba po svých advokátech vzkázali, že soudce může vynést rozsudek v jejich nepřítomnosti. Později napsal ParlamentnímListům.cz David Rath: „Naštěstí je zrušen trest smrti, jinak bych ho dostal.“

„Čekala jsem to. Soudě podle toho, co už dostal Kott s Pancovou,“ sdělila Krusic. Tak zatím skončila jedna z největších korupčních kauz v historii Česka. Odvolací soud prý bude mnohem zajímavější, slibují si všichni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…