Děkan VŠE Ševčík odmítá nařčení studentek. Přečtěte si jeho verzi incidentu

08.02.2013 21:01

Podle vyjádření tří studentek Vysoké školy ekonomické došlo na půdě školy k incidentu mezi nimi a děkanem Miroslavem Ševčíkem. Po sporu ohledně vylepování plakátů, kdy je údajně napadla ostraha, je Ševčík prý nutil, aby svou stížnost stáhly a ostraze se omluvily. Ševčík ale tuto verzi rázně odmítá a přidávají se k němu i další dva studenti.

Děkan VŠE Ševčík odmítá nařčení studentek. Přečtěte si jeho verzi incidentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Miroslav Ševčík

Poté, co tento týden server ČeskáPozice.cz zveřejnil stížnost tří studentek Vysoké školy ekonomické, se ozval ParlamentnímListům.cz děkan Miroslav Ševčík, který vede Národohospodářskou fakultu. Podle něj není pravda, co tvrdí studentky – tedy že vyvíjel nátlak na to, aby stáhly svou stížnost a ostraze, kterou podle jeho tvrzení samy napadly, se omluvily.

„Neodvolal jsem ‚mnoho pedagogů‘, neodvolal jsem totiž žádného z pedagogů. […] V případě Ing. Davida Lipky, Ph.D. mu byla pouze odňata funkce pověřeného vedoucího Katedry institucionální ekonomie. Jde navíc o historickou záležitost – jmenovaný byl odvolán pro závažná manažerská pochybení již bezmála před osmi měsíci,“ vysvětluje děkan.

V posledních měsících prý nikdo nepodal výpověď ani ji nedostal. Odešli pouze čtyři vyučující na základě dohody, přičemž jeden se vrátil z rodinných důvodů na Slovensko. „U dvou jsem přijal jejich žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou poté, co tito zaměstnanci uznali svá závažná finanční pochybení při vykazování zahraničních pracovních cest. Poslední pracovník skončil taktéž dohodou a měl úvazek pouze 0,2,“ doplnil Ševčík.

Podle jeho slov ho v postupu vůči studentkám podpořil i Akademický senát. „Předmětem jednání se studentkami byl incident, při němž došlo k fyzickému napadení pracovníků ostrahy VŠE, jakož dílem i další možná provinění. Děkanem nabídnutou možnost navazujícího společného setkání i za účasti zástupce studentů v AS studentky nevyužily,“ popsal Ševčík ParlamentnímListům.cz.

Studenti podporují děkana

Tuto jeho verzi podporují i studenti Jan Kozák a Štěpán Pekárek. Oba spojuje kromě tohoto názoru i členství ve volební komisi pro volby do Akademického senátu v loňském roce.

„Události posledních měsíců jsou dle našeho názoru tendenčně prezentovány a některá tvrzení jsou velmi zavádějící. Situace je podporována a eskalována úzkým okruhem lidí,“ píší ve vyjádření, které zaslali ParlamentnímListům.cz.

Zastávají se děkana ve věci odvolání Davida Lipky z manažerského postu a také v otázce jednání se studentkami – podle nich není pravda, že by Ševčík odmítl všechny jejich požadavky.

"Dle dostupných informací učinil pan děkan vstřícný krok a navrhnul, že po individuálních schůzkách přistoupí na formát setkání navrhovaný studentkami. To, že na tento návrh studentky nakonec nepřistoupily, je věc druhá. Přítomnost pana proděkana či pana předsedy AS NF dle našeho názoru jenom dokládá serióznost, s jakou pan děkan ke schůzce přistupoval,“ míní studenti.

Studenty prý napadla ostraha

Dívky však vykládají celou událost jinak. Při vylepování plakátů, které reagovaly na odchod některých osobností z VŠE, je přistihla ostraha. Ta je prý fyzicky napadla a vyhrožovala jim obuškem. Následně byly studentky předvolány k děkanu Ševčíkovi, který odmítl jejich požadavky, aby byl přítomen i člen Akademického senátu a aby se mohly dostavit společně. Následně na ně údajně vyvíjel zmíněný nátlak.

„Formát schůzky považujeme za nepřiměřený a velmi nepříjemný. Nemyslíme, že by se podobný formát schůzek měl odehrávat na akademické půdě a velmi bychom ocenily (i neprávem předvolaný student) alespoň sdělení předmětu schůzky předem či možnosti přizvat na ní osoby, jejichž přítomnost bychom si přály i my,“ napsaly poté studentky ve svém otevřeném dopise.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: pan

živnostníci

Pane Skopečku, můžete mi říci, co aktuálně děláte dobrého pro živnostníky? A kde berete tu jistotu, že se jich zvýšení odvodů a daní zásadně nedotkne? Za sebe vám sděluji, že dotkne, a dost. Navíc se nás dotknout i další vaše opatření

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…