Demonstrace proti Hanákové. Hesla plná kokotů a jogurty na desce ministerstva

15.02.2013 7:05

REPORTÁŽ Zanedlouho zůstane v Česku jediná živá kultura, a to v jogurtech. To byl vzkaz účastníků pražské demonstrace před ministerstvem kultury šéfce resortu Aleně Hanákové. Právě ona vede prý devastační politiku a šuškalo se i o jejím odvolání. Podle herečky Táni Fischerové se situace, kdy peněz na kulturu ubývá, opakuje, takže do budoucna demonstrantům nezbude, než hulákat na ulicích každý den.

Demonstrace proti Hanákové. Hesla plná kokotů a jogurty na desce ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti ministryni kultury Hanákové a škrtům tzv. živé kultuře. Podle protestujících tedy živá kultura zbývá už jen v jogurtech...

„Ministerstvo našlo cestu, jak zvýšit množství peněz na živé umění,“ přišlo z resortu kultury oznámení před začátkem demonstrace. Ta se přesto před budovou ministerstva na Maltézském náměstí v Praze konala a protestující umělci prokázali značnou kreativitu. Ministryně Alena Hanáková se tam nicméně neukázala.

Transparenty plné kokotů

Už před začátkem dovezli mládežníci na místo kontejner na recyklaci v národních barvách, na němž bylo upozornění, že do něj nemá být vhazována korupce a komerce. Ostatně u pravých kontejnerů stál vyhozený keramický záchod, jaksi neplánovaně, leč symbolicky. Pořadatelé již dopředu vyhlásili, ať si s sebou každý vezme jogurt, protože v něm bude možná do budoucna jediná živá kultura v Česku. I proto se akce nejspíš chytli výrobci a dvě dívky v zeleném mezi demonstranty, jichž mohlo být tak kolem dvou až tří set, nabízely zdarma tyto mléčné výrobky.

Na heslech transparentů bylo vidět, že je vytvářeli kreativní lidé. Tak například „Vivisekce umění ti zhorší karmu, na 1000 let budeš krysa“ anebo v upomínce na ekonomického náměstka Hanákové Martina Sankota heslo „Satankot.“ Jeden hlásal „Kde jsou ty prachy? Fondy je vypily. Kde jsou ty fondy? San – ko – ko – ti je snědli. Nicméně těch kokotů bylo v heslech habaděj. Organizátor Adam Borzič, básník a šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar, pak všechny na jogurtové demonstraci přivítal.

Sankot je ptáček

„Ministryně kultury Alena Hanáková vydala ekonomickému náměstkovi Martinu Sankotovi a jemu podřízenému ekonomickému odboru příkaz, aby byly v co nejbližším časovém horizontu vyčleněny další finanční prostředky na podporu živého umění,“ stálo psáno v oficiální nótě, kterou ministerstvo vydalo před demonstrací. „Ministryně najednou našla devadesát milionů, což o všem vypovídá. Když ministerstvo tvrdí, že to není naším nátlakem, tak podle mě je. Nicméně stejně jde o nekoncepční řešení. No, a pan náměstek Sankot je pěkný ptáček,“ zareagoval pro ParlamentníListy.cz Borzič.

Jak dále uvedl, protesty nejdříve iniciovaly literární a kulturní časopisy, k nimž se přidaly všechny kulturní obory. Tak vznikla iniciativa Zachraňte kulturu 2013, která sepsala petici Stop ekonomické kultuře. „Vyzvali jsme k tomu, aby lidé s jogurty nakládali kultivovaným způsobem. Takže je to na nich,“ předznamenal ještě Borzič. V davu ale zaznělo i varování, aby jogurty nikdo nemrskal na budovu ministerstva kultury, neboť je to historická budova a její čištění by stálo nemalé prostředky, které by nejspíš museli platit organizátoři akce.

Celoživotní demonstrace

Zúčastnila se i herečka a neúspěšná kandidátka na prezidenta Táňa Fischerová. „Jsem z téhle sféry a vím, co kultura znamená pro společnost. Už za svého poslancování jsem se za kulturu prala a dokonce jsem jednou odmítla, pokud nezbude sto milionů na živou kulturu, podpořit rozpočet. Tehdy jsem boj vyhrála a povedlo se. Od té doby, když je třeba něco takového podpořit, jsem u toho,“ prohlásila pro ParlamentníListy.cz.

Pak si Fischerová posteskla, že se situace stále opakuje. „Na kulturu se vždy peníze snižovaly. Každý rok. Jde o starý trend. Loni jsme protestovali také a pak se na poslední chvíli na živou kulturu rozpočet navýšil. Situace se opakuje. Buď si z nás dělají legraci, anebo přišli noví nekompetentní lidé a zase to zkoušejí. Takže zase musíme na ulici hulákat. Podle mě ale budeme muset na ulici hulákáním prožít zbytek života,“ řekla. Z letáku rozdávaného naštvanými umělci je patrné, že rozpočet ministerstva na kulturní aktivity byl v roce 2008 něco přes 496 milionů a nyní ho navrhl náměstek Martin Sankot snížit na 194 milionů korun, přičemž se snižoval každým rokem.

Jediný malíř Gott

Výtvarník z Ostravy Jiří Surůvka následně na malém pódiu před ministerstvem prohlásil, že by tady nejspíš politikům stačil jeden malíř Karel Gott, který by se uživil. Pak zazpívala Lenka Dusilová. Mezi zúčastněnými se začalo šuškat, že ministryně Alena Hanáková to má za pár, protože bude zanedlouho odvolána. Třeba dokument Návrh transformace Národního divadla už před tím ve veřejném dopise jí adresovaném zavrhla celá odborová rada zlaté kapličky.

Ministryně však přes jednu z účastnic protestu vzkázala, že na demonstraci nepřijde, protože se na ulici těžce diskutuje. Prý se jí některá hesla, která viděla z okna úřadu, dost dotkla. Jogurty z rukou demonstrantů skončily buď na obrovské černé plátěné stěně, kterou sem organizátoři za tímto účelem donesli, anebo pod deskou upozorňující, že v této budově sídlí ministerstvo kultury. Pravda, dva skončily přímo na ní.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE
     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Eurokoalice

Když jste takový odpůrce eura, vám nevadí, že tvoříte koalici s tak eurofanatickými stranami jako je STAN a TOP 09? Proč nejde ODS do voleb samostatně? Přijde mi, že třeba se STAN máte dost protichůdné názory nejen co se týká eura.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…