Díra na peníze. Policie šetří desítky milionů vyvedené z rozvědky

06.03.2020 7:21

Policie loni v létě obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci. Blahut měl podle obvinění vyvést z rozvědky desítky milionů korun prostřednictvím operace na záchranu misionáře Petra Jaška vězněného v Súdánu. Nyní se kauza dostává do dalšího dějství – podle zjištění Mladé fronty Dnes se vyšetřování zaměřilo i na starší Blahutovy transakce před Súdánem. Blahut byl náměstkem od roku 2014 do roku 2018.

Díra na peníze. Policie šetří desítky milionů vyvedené z rozvědky
Foto: Wikipedie
Popisek: Sídlo ÚZSI v Praze-Kobylisích
reklama

Propuštění Jaška měla vyjednat egyptská tajná služba výměnou za odposlouchávací přístroje Agáta. K nákupu agát zřejmě nikdy nedošlo a peníze vyčleněné na vysvobození Jaška zmizely. Blahut obvinění, že desítky milionů korun vyvedl neznámo kam, odmítá. 

Průtok peněz ve zpravodajské službě musí být už z principu složitý a netransparentní, což samo o sobě vyšetřování ztěžuje, dodává reportér deníku Jan Hrubeš. Aby tedy transakce nevzbudila příliš pozornost úřadů dané země, musí se vytvořit dostatečná legenda o jejich původu.

Dochází proto k různým fiktivním i reálným nákupům nebo převodům. „Nejde někam poslat peníze, které předtím byly jen na kontě krycí firmy. Jejich původ se musí dostatečně obhájit,“ uvedl k tomu pro deník zdroj z bezpečnostní komunity.

Podle nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marka Šimandla za minulého vedení služby, tedy za náměstka Blahuta a ředitele Jiřího Šaška, selhaly kontrolní mechanismy. „Tyto mechanismy bohužel přestaly být v nedávné minulosti využívány, a to umožnilo těm dnes už několika bývalým zaměstnancům nechovat se úplně podle pravidel,“ řekl Šimandl pro Respekt.

Převod peněz do Egypta, za které si měla tamní služba pořídit zmíněné agáty, měl proběhnout v hotovosti. Rozvědka údajně předala peníze egyptské tajné službě. Ta za ně měla podle dohody nakoupit agáty. K tomu však zřejmě nedošlo. „Když odjel jeden z českých rozvědčíků nákup ověřit, ukázala mu egyptská protistrana techniku, u níž existují pochybnosti, že byla nakoupena z českých peněz,“ dodává Hrubeš.

Podle výpovědi tehdejších aktérů už tehdy ÚZSI věděla, že peníze nezůstanou v Egyptě, ale dostanou se do Súdánu. A tam bude většina použita jako taxa za propuštění misionáře Jaška. Lidé z bezpečnostní komunity upozorňují na fakt, že krátce poté, co se začalo psát o částce, která měla být za Jaškovo propuštění vyplacena, proběhly na čelných politických postech v Súdánu personální změny. „Spekuluje se, zda se neukázalo, že k určitým lidem doputovala daleko menší část peněz,“ uvedl zdroj Mladé fronty Dnes.

V minulém roce však súdánská armáda svrhla diktátora Umara Bašíra. Spojení změn v súdánské vládě s penězi z Česka zůstává spekulací. Inspekce, která vyšetřuje Blahuta, teď pracuje i s možností, že část z vyčleněných milionů neskončila ani v Egyptě, ani v Súdánu, ale že ji „odklonil“ někdo hned na začátku v Česku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…