Do Horoměřic přijel na setkání s bývalými klienty H-Systemu Babiš

29.07.2018 20:24 | Zprávy
autor: čtk

Do Horoměřic u Prahy dorazil dnes večer premiér Andrej Babiš (ANO) na setkání bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu, členů bytového družstva Svatopluk. Chce slyšet názory lidí na kauzu. Podle nedávného rozsudku Nejvyššího soudu (NS) se mají členové BD Svatopluk bydlící v Horoměřicích u Prahy do necelého měsíce vystěhovat z bytů, jež si po krachu H-Systemu dostavěli, neboť vlastně investovali do cizího.

Do Horoměřic přijel na setkání s bývalými klienty H-Systemu Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Bývalí klienti společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý vyklidit do měsíce byty v osmi domech v Horoměřicích. S tím ostře nesouhlasí. Týká se to asi 60 rodin, ale poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné.

Na dnešním jednání se mají obyvatelé dotčených domů dozvědět o aktuální situaci. Babiš před jednáním novinářům řekl, že ho zajímají názory lidí, zásadnější schůzka ho prý ale čeká v pondělí, kdy se má setkat se zástupci družstva i se správcem konkurzní podstaty Josefem Monsportem. Premiér se už dřív nabídl jako prostředník v případu.

Na začátku jednání si vzal slovo Martin Junek, který vystupuje jako mluvčí družstva. Řekl, že podle právníků družstva byl rozsudek NS nečekaný a nestandardní. Soud podle něj poslal rozsudek do datových schránek advokátů teprve v pondělí, členové družstva se tak o celé situaci dozvěděli až z médií.

Obyvatelé domů, kteří se mají vystěhovat, dnes na příjezdové cestě k nemovitostem postavili závoru, což má podle nich ovšem spíš symbolický význam.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…