Dobeš: Hustá síť vysokých škol je bezedným pytlem na peníze

30.09.2010 17:18 | Zprávy
autor: jih

České vysoké školství se potýká s paradoxem, že má čím dál méně studentů a čím dál více škol. Proto se jejich počet musí snížit, uvádí ministr školství Dobeš v rozhovoru pro týdeník Instinkt.

Dobeš: Hustá síť vysokých škol je bezedným pytlem na peníze

Máme příliš mnoho vysokých i středních škol a ministr školství Josef Dobeš si nedokáže představit, že by se už v roce 2012 jejich síť nesnížila. „Problém, který jsem zdědil, je, že je čím dál méně studentů a čím dál více škol," upozorňuje ministr v rozhovoru pro týdeník Instinkt. „Přijdou státní maturity a to může být síto, které ještě sníží počet uchazečů o vysokoškolské studium," připomíná.

Střední školy jsou nyní naplněny z šedesáti procent a ministr by rád dosáhl devadesátiprocentní zaplněnosti. „Pojďme takto ty školy seškrtat. Střední školy může ministerstvo školství ovlivnit," pochvaluje si Dobeš. Vysokých škol by mělo být podle jeho názoru o třetinu méně, ale to dokáže ovlivnit jen penězi. „Pošlu více peněz za kvalitou a méně za kvantitou," plánuje ministr.

Na nespravedlivě rozdělené liškovné vzpomíná část učitelů s hořkostí

Přitom však podle něj bude třeba nastavit správnou míru tak, aby kvalitnější školy obstály, a ty méně kvalitní na peníze už nedosáhly. „Pokud ale tohle neuděláme, tak neufinancujeme rok 2012," varuje šéf resortu. Situaci srovnává s Velkou Británií, která má o padesát procent více vysokých škol, ale je tam sedmkrát více obyvatel, což je hodně křiklavý nepoměr. „Oni jen do toho bezedného pytle sypali další peníze, a s tím já chci přestat," zlobí se na své předchůdce v ministerském křesle.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…