Docent Balík: Očkování a promoření. Proto za 3 týdny klesnou počty pacientů. Skupte AstraZenecu

18.03.2021 7:22

Francie, Německo či Itálie pozastavili očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca a docent Martin Balík ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vyzval vládu Andreje Babiše (ANO) k okamžité akci. Odkupte všechno, co půjde! K ivermectinu se postavil kriticky a varoval veřejnost, že smutné nárůsty úmrtí spojených s covidem se ještě nějaký čas nezastaví.

Docent Balík: Očkování a promoření. Proto za 3 týdny klesnou počty pacientů. Skupte AstraZenecu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Docent Martin Balík z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN

Docent Martin Balík má za to, že přísné restrikce přijaté vládou v boji proti koronaviru pomáhají. Jen díky nim prý nemocnice ještě s vypětím všech sil situaci zvládají. Za dva až tři týdny podle Martina Balíka začnou klesat i počty pacientů v nemocnicích. Jednak kvůli očkování a jednak kvůli promoření. Docent Balík má za to, že na 4,5 milionu Čechů, Moravanů a Slezanů už se s covidem setkalo a vytvořilo si protilátky. Další 1 milion už byl naočkován alespoň jednou dávkou. Teď je proto podle něj třeba rychle v očkování pokročit.

Proto v rozhovoru pro MF Dnes hlasitě volal po tom, aby česká vláda nakoupila všechny vakcíny společnosti AstraZeneca, kterými teď Německo, Francie nebo Itálie nechtějí očkovat.

„Naopak bych navrhoval, abychom urychleně odkoupili vakcínu od zemí, které ji nechtějí. Sám bych se jí klidně nechal naočkovat. Máme robustní data z Velké Británie, kde očkování AstraZenecou chránilo proti vážnějšímu průběhu onemocnění takřka u všech mutací, jež se tam vyskytly. Součástí onemocnění covidem-19 jsou také krevní sraženiny (trombózy) a symptomy, které měla pacientka, jež v Dánsku po očkování zemřela. Když očkujete uprostřed běžící pandemie, tak se logicky může stát, že vakcínu dostane někdo, kdo právě onemocnění prodělává a ani o tom neví,“ uvedl Balík

„Jsem přesvědčen, že prakticky u každé vakcíny na covid-19 najdeme pár pacientů, kteří budou poškozeni tím, že nemoc právě prodělávají. To se však děje i v Česku, začátkem roku u nás zkolabovala řada zdravotníků, kteří si „hurá stylem“ napíchali vakcínu, ale nevěděli, že mají covid. Naštěstí se z toho většinou rychle dostali. Myslím si tedy, že AstraZeneca je dobrá vakcína a pozastavení očkování některými státy zdaleka neznamená, že s ním za pár dní nebo týdnů zase nezačnou,“ rozvedl svou myšlenku.

Prozatím budou dál bohužel umírat lidé. Covid jejich imunitu oslabil, a pokud mají i jiné nemoci, může se jim stát, že jejich slabé tělo napadne nějaká bakteriální infekce i přímo v nemocnici a ta se jim nakonec může stát osudnou.

Pár slov pronesl i na konto léku ivermectin, který tak důrazně propagoval např. premiér Babiš. Balík je vůči tomuto léku skeptický.

„Pro mě představuje problém, protože ho v rámci intenzivní péče propaguje profesor Paul Marik. Jeho nápad na využití ivermektinu v souvislosti s léčbou covidu pomocí potenciálně škodících vysokodávkovaných kortikoidů a toxických dávek intravenózních vitamínů však neuznává žádná odborná společnost v Evropě ani Americe. Marik propaguje věci, které jsou na hranici šarlatánství. U ivermektinu se sází na to, že by alespoň neměl škodit, protože z medicínského hlediska nemá mechanismus, kterým by mohl pomoci jinak než jako placebo. Tedy při podání léku určeného pro člověka, nikoliv v koňských kostkách, které teď lidé shánějí na internetu. V současnosti nevíme, jestli u těžších případů nemůže stav pacienta zhoršit. Ze států s kvalitním zdravotnictvím zatím neexistuje jediná studie, po které bych věřil, že má smysl vůbec ivermektin podávat,“ upozornil docent Balík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…