Dojdou potraviny? Premiér Babiš pronesl vážnou výzvu k vykupujícím Čechům

12.03.2020 21:38

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Českou televizi apeloval na občany, aby se nezásobili potravinami. „Nikdy nezavřeme obchody s potravinami ani lékárny a drogerie,“ uklidňuje občany Babiš. Na svém Twitteru později zmínil, že obchodní řetězce jsou nyní zásobovány na 95 procent. K nakupování potravin tedy podle šéfa vlády není důvod.

Dojdou potraviny? Premiér Babiš pronesl vážnou výzvu k vykupujícím Čechům
Foto: Repro TV Nova
Popisek: Andrej Babiš mluví o koronaviru

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30742 lidí
„Chtěl bych poprosit všechny naše občany, aby nenakupovali potraviny,“ apeloval Babiš na občany. „U mě v zasedačce sedí všechny řetězce. Prosím vás, i kdyby došlo k tomu, že vyhlásíme karanténu na celou Českou republiku, tak i v takovém případě vždycky budeme mít potraviny. Nenakupujte potraviny, není k tomu nejmenší důvod,“ uvedl dále.

„Chtěl bych znovu poprosit vás, všechny spoluobčany, o pomoc a zodpovědné chování. Jsem rád, že řetězce jsou korektní a neparazitují na současné krizi, což se v jiných případech bohužel děje,“ zmínil později na svém twitterovém účtu a doplnil, že zítra budou společně s novou hlavní hygieničkou konzultovat další případná opatření. „Bavili jsme se i o možnostech speciálních balíčků potravin pro seniory,“ předjímá, co by tato opatření mohla obsahovat.

Důvod k panickým nákupům podle šéfa vlády není a nákupní řetězce mají být zásobovány na 95 procent. „Informoval jsem zástupce všech obchodních řetězců o aktuálních opatřeních vlády. Řetězce jsou zásobovány na 95 %, takže není důvod panikařit. Zásoby potravin fakt nedojdou. Není opravdu důvod dnes obsadit a vykoupit supermarkety,“ vyzývá občany.

Problémem ale mají být lidé, kteří nerespektují nařízenou karanténu. „Problémy jsou jinde, hlavně s chybějícími prodavačkami, které musejí být doma s dětmi. Řetězce mají samozřejmě problém s tím, že lidé se ve frontách u kas baví o tom, jak mají nařízenou karanténu, ale chodí nakupovat, což samozřejmě znervózňuje prodavačky,“ popsal.

Premiér dnes taktéž ujistil, že obchody s potravinami, lékárny a drogerie budou fungovat za jakékoli situace. „Nikdy nezavřeme obchody s potravinami ani lékárny a drogerie,“ uklidnil.

Vláda dnes kvůli ochraně zdraví obyvatel před koronavirem vyhlásila v Česku na 30 dní nouzový stav. Omezení se dotknou cest přes hranice a provozu restaurací, lidem se zavřou krytá sportoviště, kluby i knihovny, zakázány budou akce nad 30 účastníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondruška u Xavera nakládal. Havel a StB? Nevím, Američané si tu chystali lidi. Dnes abyste se bál říct vtip o Romech

7:05 Vondruška u Xavera nakládal. Havel a StB? Nevím, Američané si tu chystali lidi. Dnes abyste se bál říct vtip o Romech

Hostem u Xavera Veselého na jeho internetovém kanále Xaver Live byl historik a spisovatel Vlastimil …