Doktor Macek: Ať si sociální dávky třeba propijou, ale pak ať chcípnou v příkopu

16. 9. 2013 13:52

Příspěvky státu na bydlení pro sociálně slabé často končí u provozovatelů ubytoven. Ti si z nich dělají lukrativní byznys, na nájemném v nevyhovujících prostorech totiž často inkasují částky srovnatelné s nájmy v luxusních bytech. Jen za loňský rok na doplatcích za bydlení stát vyplatil 1,7 miliardy korun a letos byla tato suma překročena už v srpnu. Někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek by sociální dávky sloučil do jediné.

Doktor Macek: Ať si sociální dávky třeba propijou, ale pak ať chcípnou v příkopu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek
reklama

Anketa

Kterou stranu budete volit? Ptáme se mezi 16.- 22. zářím

19%
20%
5%
5%
1%
hlasovalo: 176652 lidí

Mnozí majitelé ubytoven nashromáždí na jednom místě několik sociálně slabých rodin, často romských, od nichž pak inkasují štědré příspěvky na bydlení. Objekty, v nichž chudé rodiny bydlí, jsou často v nevyhovujícím stavu a ceny za nájemné jsou přemrštěné a někdy překračují i deset tisíc korun pro čtyřčlennou rodinu. Průměrný doplatek na jednu vyplacenou dávku se měsíčně blíží k 3 500 korunám. V důsledku toho pak vznikají takzvaná ghetta.

MPSV to chce změnit

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce tomuto kšeftování s chudobou učinit přítrž. Má v úmyslu nabrat nové úředníky a ty pak vysílat na sociální šetření do místa bydliště žadatelů o sociální dávky. Nárok na příspěvek totiž nevzniká automaticky, ale je odvislý od rozhodnutí úředníka.

„Je to první pokus o řešení předraženého ubytování, na výsledek si musíme počkat,“ uvedl ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Macek: Dávky sloučit do jedné

Někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek to však vidí jinak. V dnešní glose na svém webu doslova napsal: „Některé děje jsou zcela předvídatelné: Sociální dávky na bydlení rychle vytvořily ubytovny se superpředraženými byty. Takže jen za loňský rok skončilo v kapsách šmejdů 1,7 miliardy z našich kapes. Erár to pak chce řešit způsobem, který je bohužel též předvídatelný: Ministerstvo práce a sociálních věcí nabere další úředníky, kteří budou kontrolovat, jaké byty se za poskytnuté dávky pronajímají a dle vlastního uvážení pak dávky krátit,“ píše Macek.

„Namísto jediného řešení dle zdravého selského rozumu: Sociální dávky sloučit dle jednoznačných zákonných kritérií do jedné jediné a po vyplacení ponechat na příjemci, zda ji užije ku svému prospěchu nebo propije či prohraje na automatech a pak bídně chcípne v příkopu. Slitování pak žádného netřeba,“ míní Macek.

Co přesně napsal k věci doktor Macek:

Některé děje jsou zcela předvídatelné: Sociální dávky na bydlení rychle vytvořily ubytovny se superpředraženými byty. Takže jen za loňský rok skončilo v kapsách šmejdů 1,7 miliardy z našich kapes.
Erár to pak chce řešit způsobem, který je bohužel též předvídatelný: Ministerstvo práce a sociálních věcí nabere další úředníky, kteří budou kontrolovat, jaké byty se za poskytnuté dávky pronajímají a dle vlastního uvážení pak dávky krátit.
Namísto jediného řešení dle zdravého selského rozumu: Sociální dávky sloučit dle jednoznačných zákonných kritérií do jedné jediné a po vyplacení ponechat na příjemci, zda ji užije ku svému prospěchu nebo propije či prohraje na automatech a pak bídně chcípne v příkopu. Slitování pak žádného netřeba…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kup
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém

20:20 Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém

ANKETA Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem zahraničí Tomáše Petříčkem (ČSSD) dnes označili …