Drsné zprávy z jihu Ukrajiny. Zelenskyj navštívil přední bojovou linii

19.06.2022 16:19

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jen pár dní po cestě na Donbas zavítal i na jih Ukrajiny k Mykolajivu. Tam po rozhovorech s vojáky i se členy teritoriální domobrany nikoli poprvé řekl, že i jih země bude opět osvobozen a opět nad ním zavlaje ukrajinská vlajka. „Vše, co bylo zničeno, určitě obnovíme. Rusko nemá tolik raket, aby přečíslilo chuť našich obyvatel žít,“ vyjádřil se prezident Ukrajiny. Poté složil hold ukrajinským zdravotníkům i zdravotnicím.

Drsné zprávy z jihu Ukrajiny. Zelenskyj navštívil přední bojovou linii
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, před pár dny vyrazil za ukrajinskými vojáky na Donbas, aby je podpořil. Teď jel na jih Ukrajiny, aby zhodnotil situaci na bojové linii u Mykolajivu. Na cestě zpět z jihu země do Kyjeva promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu ještě z vlaku.

„Vracím se z jihu – dnes jsem navštívil naše přední pozice v Mykolajivské oblasti, navštívil jsem samotný Mykolajiv a také Oděskou oblast. Mluvil jsem s našimi obránci, s armádou, policií, národní gardou, teritoriální obranou. Jejich nálada je sebevědomá a při pohledu do jejich očí je zřejmé, že všichni nepochybují o našem vítězství. Poděkoval jsem jim za službu, za ochranu našeho státu. Poděkoval jsem rodičům tak statečných dětí. Bylo to opravdu velmi silné,“ začal ukrajinský prezident své prohlášení.

Vyslechl si prý hlášení o tom, jak ruští agresoři pustoší Oděskou i Mykolajivskou oblast. Útočníci prý zničili mnoho domů i infrastrukturu. Pověřil prý příslušné úřady, aby pomáhaly lidem postiženým válkou rychleji. Zdůraznil také, že vše, co Rusové zničili, Ukrajinci opět obnoví.  

„Jih nikomu nedáme, vrátíme vše, co je naše a moře bude ukrajinské a bezpečné. ... Vše, co bylo zničeno, určitě obnovíme. Rusko nemá tolik raket, aby přečíslilo chuť našich obyvatel žít,“ vyjádřil se Zelenskyj.

Zmínil také export zemědělských produktů z Ukrajiny. Zdůraznil, že Ukrajina hodlá ve spolupráci s mezinárodním společenstvím zajistit bezpečný export z ukrajinských přístavů na světové trhy, do oblastí, které na ukrajinské zemědělské produkty čekají. „Naše pozice je jasná a neměnná – jakmile dokážeme zajistit bezpečnost prostřednictvím mezinárodního zprostředkování, Ukrajina udělá vše pro to, aby čelila potravinové krizi, která vypukla po celém světě – v Asii, Africe a většině zemí světa – kvůli ruské válce,“ pravil ukrajinský prezident.

Poté složil hold ukrajinským zdravotníkům. „Navštívil jsem městské nemocnice v Mykolajivu a v Oděse. Poděkoval jsem lékařům a sestrám – jsou to naši hrdinové. ... Včera jsem podepsal dekret udělující hodnost generálmajora velitelce zdravotnických sil ozbrojených sil Ukrajiny Tetyaně Ostaščenkové. Dnes jsem měl tu čest osobně poblahopřát Tetyaně Mykolaivně k této hodnosti,“ prozradil Zelenskyj.

V závěru svého vystoupení složil hold ukrajinským vojákům i vojačkám. Všem obráncům ukrajinského státu. „Ve svých výzvách vždy záměrně říkám – obránci a obránkyně. Chci, abychom my všichni na Ukrajině vždy zdůrazňovali přínos mužů i žen k obraně našeho státu. Moje dnešní hlavní dojmy jsou absolutní hrdost na naše lidi. Jsem hrdý na všechny, kdo brání stát! Jsem vděčný všem, kteří zachraňují lidi!“ zvolal Zelenskyj v závěru svého projevu, který publikoval na sociální síti facebook a který natočil ještě na cestě ve vlaku.

Pak už se jen tradičně rozloučil. „Sláva Ukrajině.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

14:14 139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

Až milion ovocných stromů, většina jabloní. Tolik prý padne za oběť dle Agrární komory ČR kvůli poli…