Dusno v ČT: Ransdorf útočil na USA a vzpomínal na Československou lidovou armádu. A Stropnický se neudržel...

20.09.2015 13:33

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize se střetli komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf a ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ransdorf měl jasno v tom, komu můžeme děkovat za dnešní neradostný stav na mezinárodní scéně – jsou to tajné služby USA. Stropnický „ideologická vyjádření“ komunisty mírnil a varoval, že bychom uprchlíkům měli pomoci i proto, abychom je svým odmítavým postojem nevehnali do náruče radikálů.

Dusno v ČT: Ransdorf útočil na USA a vzpomínal na Československou lidovou armádu. A Stropnický se neudržel...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli ministr obrany Martin Stropnický a europoslanec Miloslav Ransdorf
reklama

Ransdorf hned na počátku diskuse konstatoval, že za současný stav světa můžeme poděkovat Spojeným států. "USA se dlouhou dobu pokoušely odstranit syrského prezidenta Asada a chtěly k tomu využít různé síly. Zájmem USA je také oslabit Evropu,“ zaznělo z úst komunisty, jenž je přesvědčen, že je zatím třeba hledat zájmy kapitalistů. V jejich zájmu na Blízkém východě pracují americké tajné služby.

„Já jsem nečekal, že tu uslyším věty jako z ideologické příručky,“ vložil se do toho Stropnický. Zdůraznil, že to, co dnes vidíme na Blízkém východě, má svůj základ v mnoha faktorech. Podotkl mimo jiné, že EU a USA jsou významnými obchodními partnery a v jejich zájmu není, aby se vzájemně ničily. „Naší povinností jako politiků je přispět k řešení situace, a ne ke splétání konspiračních teorií,“ mírnil svého kolegu Stropnický. Ransdorf si přesto trval na svém. V Evropě se prý Spojené státy starají především o to, aby spolu byly co nejvíce rozhádané Německo a Rusko.

Pokud jde o uprchlickou vlnu, Stropnický vyslovil důrazné varování. „Když uprchlíky nepřijmeme my, tak je naverbuje ISIL,“ upozornil ministr. Neměli bychom proto do omrzení opakovat jen to, že odmítáme kvóty, ale měli bychom představit nějaký plán. Zásadní roli musí hrát registrace a evidence uprchlíků. Země střední Evropy by mohly podle Stropnického přispět tím, že by vybudovaly a spravovaly jeden ze záchytných táborů na hranicích EU.

Fotogalerie: - Ransdorf ve věži

Europoslanec Miloslav Ransdorf
Žižkovská věž
Ministr obrany Martin Stropnický
Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli ministr o...
Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli ministr o...
Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli ministr o...

Za komunistů jsme měli pořádnou armádu, připomínal Ransdorf. A Stropnický se neudržel

Ransdorf zdůraznil, že k vyřešení situace povede především stabilizace režimu syrského prezidenta Bašára Asada a tomu teď pomáhají jen Rusové, za což jim je Ransdorf vděčen. Promlouvá tak v zájmu lidí, zdůrazňoval. Mimo jiné připomněl, že za vlády komunistů měla Československá lidová armáda čtvrt milionu vojáků, zatímco teď máme jen její „miniaturizovanou verzi“. Stropnický kontroval, že tehdy nepochybně větší armáda poslouchala rozkazy z Moskvy, která počítala s tím, že zaútočíme na Francii.  

Komunistický europoslanec znovu zaútočil na Spojené státy a doplnil, že je třeba spolupracovat s Ruskem i proto, aby velmoci umravnili Turecko. „Turecko dnes útočí na Kurdy, kteří dnes jako jediní na po zemi bojují proti Islámskému státu.“ Ministr Stropnický jen nevěřícně kroutil hlavou nad tím, jak ideologicky zabarvené vystoupení Ransdorf před kamerami předvádí, a důrazně se ohradil proti jeho dalšímu tvrzení. „Já nesouhlasím s obecným tvrzením, že Turecko bombarduje Kurdy. Kurdové nejsou jednolitý monolit a turecká armáda se potýká s kurdskými radikály, nikoli s Pešmergy, kteří bojují proti Islámskému státu.“

Uprchlíci jako lumpen proletariát a zavražděné muslimské ženy

V jedné věci se ovšem politici shodli. Považují za krajně nevhodné, pokud nám někteří politici z EU hrozí osekáním dotací. Měli bychom se zaměřit spíše na registraci uprchlíků a na to, abychom jim dokázali u nás pomoci s hledáním práce. „Protože co se stane, když uprchlík nebude mít práci? Začne krást, začne se živit jako nějaký ‚lumpen proletariat‘,“ varoval dále ministr.

Za naprosto nepochopitelné pak Stropnický označil to, že mezi uprchlíky přijímáme i Albánce či Srby. To jsou pouze ekonomičtí migranti, kteří by měli být vráceni domů. Ransdorf ovšem obratem Stropnickému vmetl do tváře, že za prchající Albánce můžeme poděkovat Západu, který v rozporu s mezinárodním právem ustavil nezávislé Kosovo.

„A další věc, tady se mlčí o tom, protože je to politicky nekorektní, že jsou v Evropě zavražděny tři tisíce žen, které jsou zabity jen proto, že se nechtějí podřídit sňatku nařízenému rodinou,“ pokračoval v kanonádě Ransdorf.   

Rudé trenky nad Hradem

Ve vysílání došlo i na téma rudých trenek vlajících nad Pražským hradem. Moravec chtěl vědět, zda můžeme při obraně státu věřit např. hradní stráži, když přes ni projdou recesisté Ztohoven převlečení za kominíky a vyvěsí místo standarty prezidenta rudé trenky. Stropnický k tomu poznamenal, že jde o demokratické vyjádření názoru. Někdo se nad tím může pousmát, někoho to může pohoršit, ale je to pořád lepší, než kdyby se na Hradě střílelo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …