Dvojí kvalita potravin. Až 30 procent výrobků je ošizeno, uvedla Jourová

30.04.2019 17:54

Do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu dorazila česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Věnovala se boji s dvojí kvalitou potravin. Jourová je ráda, že Česká republika proti dvojí kvalitě potravin bojuje. Má to ale háček.

Dvojí kvalita potravin. Až 30 procent výrobků je ošizeno, uvedla Jourová
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima
reklama

Eurokomisařka je ráda, že se česká vláda rozhodla sama vyrazit do boje proti dvojí kvalitě potravin.

Jourová podotkla, že sama dala dohromady stanovisko Evropské komise, podle kterého není dvojí kvalita potravin v pořádku, což také bylo stanoveno ve směrnici přijaté Evropskou komisí. Tato směrnice říká, že pokud někdo dvojí kvalitu potravin dostatečně nevysvětlí, dostane pokutu. Pokud se chtějí obchody pokutě vyhnout, musejí to zařídit tak, že výrobky s různým složením nebudou zabalené do stejného obalu.

„Spotřebitelé mají legitimní očekávání, pokud si koupí věc pod stejným obalem a stejnou značku, tak mají legitimní očekávání, že tam bude stejná věc,“ zdůraznila Jourová.

Ale jak velké pokuty případně padnou, bude záležet teprve na legislativě jednotlivých národních států a na tom, jak jednotlivá pochybení ohodnotí příslušné dozorové orgány. Testy, které EU spustila, ukázaly, že je ošizeno asi 30 procent výrobků, a eurokomisařka doufá, že se to u těchto 30 procent změní. Jinak politička hrozí tím, že bude jména výrobků a řetězců zveřejňovat, čehož by se prý obchodníci měli bát.

Další problém podle Jourové je, že západní majitelé obchodních řetězců prý nevědí, že se v Česku prodávají ošizené výrobky. „Ale to může být i výmluva,“ položila na stůl protiargument moderátorka Marie Bastlová.

Eurokomisařka oponovala, že na půdě Evropského parlamentu nebylo snadné obhajovat přísnější postihy dvojí kvality potravin. Pro většinu zemí EU je to prý velmi citlivé téma.

Ve druhé půlce rozhovoru se věnovala také otázce možného střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Je prý ráda, že tuto kauzu nemá na stole ona sama. Nediví se však, že si na vyřešení této otázky nechávají více času, protože prý zdaleka nejde jen o Babiše, ale o výklad střetu zájmů, který bude aplikován v celé EU.

Nakonec zdůrazňovala, že Česko musí mít silný hlas v silné EU, ve které máme hrát aktivní roli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,ČT to zamlčela, chrání vás. Takže to řeknu já." Zeman potopil Hřiba

11:40 ,,ČT to zamlčela, chrání vás. Takže to řeknu já." Zeman potopil Hřiba

Za pár dní má v Jelením příkopu začít rekonstrukce Mockerových domů. Pražský primátor Zdeněk Hřib (P…