EXKLUZIVNĚ Poslanci mluví o jediném: Tajně pořízený video záznam na Andreje Babiše

19.05.2017 13:49

Ten příběh už přeci všichni známe. Andrej Babiš se stal nechtěným hostem reality show v možné režii novináře Marka Přibila. Z jejich společných sezení vznikal po dobu několika měsíců záznam, jejž slyšely desítky tisíc posluchačů. A možná, že někteří už zapomněli, proto si připomeňme, jak to vlastně celé bylo.

EXKLUZIVNĚ Poslanci mluví o jediném: Tajně pořízený video záznam na Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Český komentátor a publicista Martin Hekrdla se před týdnem rozepsal o bývalém novináři MF Dnes Marku Přibilovi, který ještě v době, kdy byl u deníku zaměstnán, konzultoval podle zveřejněných nelegálních nahrávek některé skutečnosti s majitelem listu, ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Hekrdla podle svých slov Přibila poznal někdy před deseti lety, když v redakci Práva dělal „konfekční přílohy“ o školství.

„Žádná novinařina, nýbrž přílohová rutina to byla, se sterilními fotkami Profimedia – standardního žurnalismu se trochu dotkl v Právu až skoro ke konci svého tamějšího působení a nepříliš hluboko ani široce,“ poznamenal k Přibilovi, který si dle jeho slov velmi přál být známým komentátorem, ale horko těžko se mu dařilo jednou za dlouhý čas protlačit do novin svůj komentář.

„Zlomáci (hoši, co lámou text na stránku) ho nenáviděli, protože si před nimi hrál na šéfa-kruťáka a dost je s přílohou dusil. Pomlouval je, kudy chodil, kolik berou peněz prý za nicnedělání,“ popsal Hekrdla. Dříve prý Přibil dělal na ministerstvu školství, předtím učil děti.

Anketa

Ohrožuje Andrej Babiš českou demokracii?

14%
86%
hlasovalo: 11155 lidí
Na facebookovém profilu Marka Přibila se už předtím objevilo vyjádření, podle něhož se s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), kterého vnímal jako šéfa, sešel třikrát. Zdůraznil ale, že nikdy nikoho nenahrával a popřel také, že by pracoval pro ministra vnitra za ČSSD Milana Chovance, jak to naznačuje Babiš. ParlamentníListy.cz ovšem v kuloárních prostorách Poslanecké sněmovny získaly docela jiné svědectví.

Jak se shodly hned tři naše zdroje, dva z řad poslanců a jeden z řad novinářů, Přibil si měl podle jejich informací nahrávání opakovaně vychutnávat. „Slyšeli jsme, že existuje i video s Babišem,“ přiznal anonymní poslanec. Přiznejme, že jeden je z řad ČSSD, druhý z ANO. „Mluvili jsme o tom normálně na cigaretě už několik dnů,“ dodal. ParlamentníListy.cz o videu slyšely také. Důkazy ovšem neexistují. Alespoň naše redakce je nemá.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Další získané svědectví však na celou situaci nahlíží docela jinak. A konkrétně. „Vím, a slyšel jsem to mockrát, že Přibil si během schůzek nosil notebook. Když s někým seděl, dělal prý, že si zapisuje a něco hledá, jenomže měl mít celou dobu zapnutou kameru. Takže pokud je audio, vsadím boty, že i video,“ řekl redakci renomovaný novinář. „Taky naše noviny hledají podněty, tudíž víc říkat nechci,“ přiznal.

V kuloárech Poslanecké sněmovny se člověk dozví mnoho. Z řad ČSSD se ozývá snaha vyškrtnout exhejtmana Zimolu z podzimní kandidátky, hnutí ANO rovněž řeší nominace pro příští složení Sněmovny. A co takoví komunisté a jiní opoziční poslanci, s nimiž jsme měli možnost hovořit? Ti se věnují výhradně Babišovi. „To video je fakt zábavné. Jenomže kdyby bylo někde něco vidět, celé by to prasklo. Fakt, že byl Babiš účelově monitorován, by mu pomohl, ne naopak,“ sdělil opoziční zástupce TOP 09.

Celá kauza, zdá se, vyznívá do ztracena. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš v reakci na poslední zveřejněnou nahrávku sdělil, že se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta. Podle něj vypouští sestříhané nahrávky, kde je ale i tak velmi pasivní. ParlamentníListy.cz a další novináři už ale mají indicie, že nová nahrávka by měla spatřit světlo světa během několika dnů. Otázkou zůstává, v jaké formě bude a co způsobí. Z pravidelných řad preferencí totiž i nadále vyplývá, že ANO jednoznačně válcuje všechny od ODS po sociální demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…