Ekonomka Švihlíková varuje: Změňme hospodářský model, než bude pozdě. Je za pět minut dvanáct

16.09.2015 21:25 | Zprávy
autor: vam

Jeden z nemnoha českých levicových ekonomů, Ilona Švihlíková, se na serveru Britské listy zamýšlí nad mítinkem, který pod názvem Konec levné práce pořádá ČMKOS. V detailní analýze upozorňuje na nevýhody ekonomiky, pro kterou jsou charakteristické příliš nízké mzdy. Mezi takové právě patří i česká ekonomika.

Ekonomka Švihlíková varuje: Změňme hospodářský model, než bude pozdě. Je za pět minut dvanáct
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švihlíková poukazuje na to, že analýzy ČMKOS ukazují, že se Česká republika velmi nebezpečně vzdaluje úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale že máme už sedmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. „Za 25 let jsme se dostali na úroveň 28 % německých mezd, přičemž zhruba 80 % zaměstnanců v ČR ani této úrovně nedosahuje,“ upozorňuje ekonomka.

  • Celý text je ZDE

Odbory nechtějí připustit, aby čeští zaměstnanci patřili mezi nejhůře placené v rámci EU. Neodpovídají tomu ani dosahované výsledky většiny firem, ani úroveň produktivity práce u nás.

Švihlíková upozorňuje, že jsme se dosud od pravice a jí nakloněných ekonomů, kterých je prý v naší zemi 99 %, dozvídali, že hlavním problémem ČR jsou rostoucí náklady na práci, příliš vysoké sociální pojištění doplněné hrozbou, že když budou odbory zlobit, investoři se seberou a přejdou do Rumunska, Bulharska a Bangladéše.

Upozorňuje také, že pokud by byla zohledněna parita kupní síly, mělo by jedno euro stát asi 21 Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

7:30 Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

Aktivista, influencer a také zaměstnanec Ministerstva životního prostředí ČR František Kubásek vyraz…