Ekošílenství není ochrana přírody. Okamura viní Brusel

26.11.2021 18:29

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura považuje za viníka zdražování elektřiny Evropskou unii. Proč tomu tak je, zdůvodnil ve svém komentáři na sociální síti, kdy za hnutí SPD odmítl ekošílenství. Hnutí SPD podle jeho slov prosazuje rozumnou ochranu přírody.

Ekošílenství není ochrana přírody. Okamura viní Brusel
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Tomio Okamura v debatě na Primě

„Přichází ještě další brutální zdražení elektřiny a dopad bude dramatický. Může za to Evropská unie. Cena emisní povolenky vzrostla za poslední rok zhruba o 60 %, v pondělí poprvé překročila cenu 70 eur za tunu. Cena evropských emisních povolenek dále poroste, a to ze současných 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu až na 100 eur (zhruba 2545 Kč) za tunu, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Zdražení povolenek bude podle analytiků zvyšovat také ceny elektřiny a dopad bude dramatický,“ poznamenal ve svém komentáři lídr SPD Tomio Okamura.

Hnutí SPD podle jeho slov odmítá toto ekošílenství. „Prosazujeme rozumnou ochranu přírody. Pokud jde o řešení krátkodobé, tak požadujeme odstoupení od systému emisních povolenek, dostavbu Temelína a Dukovan a odstoupení od projektů Zelený úděl (Green Deal) a Farm to fork. Dále je nutné, aby ČEZ, kde má stát majoritu, garantoval nízké ceny energií. Také je nutné zastavit podporu takzvaným solárním baronům. Pokud se nebudeme bránit proti šílenství z Bruselu, EU zničí naši ekonomiku a miliony českých občanů upadnou do chudoby! Dlouhodobým řešením je pouze vystoupení z Evropské unie a budování vlastní potravinové a energetické nezávislosti a bezpečnosti,“ zmínil Okamura.

„Analytik ENAS Energy Services Vladimír Štěpán s odkazem na dřívější vyjádření analytika a minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra uvedl, že každé zdražení povolenky o jedno euro způsobí zdražení elektřiny o 0,7 až euro na megawatthodinu. ‚Vím, že se objevily komentáře, že cena povolenky ovlivní cenu elektřiny minimálně, proto to uvádím. Myslím, že dopad bude dramatický,' řekl Štěpán,“ uvádí Okamura.

A všímá si i dalších slov Štěpána, který reagoval na to, že Evropská unie vydala stanovisko, že nebude fixně stanovovat cenu povolenky. Tím ji podle Štěpánových slov vydala napospas spekulantům, kteří vyženou cenu ještě výš. 

„Podle něj se vyšší ceny za emisní povolenky promítnou i do účtu za elektřiny v domácnostech, a to v časovém horizontu podle fixace. ‚Zklamal mě postoj Evropské komise, která naprosto nereaguje na to, že cena povolenek roste příliš rychle a příliš nepředvídatelně,‘ řekl Gavor,“ cituje dále Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Nyní navíc Evropská unie chystá klimatickou daň pro vlastníky domů a aut a na domácí vytápění. Evropská unie chce v rámci svého nesmyslně pojatého boje proti emisím CO2 v rámci balíčku návrhů zakázat prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035. Jak informoval server E15, rozšířit se má systém emisních povolenek mimo jiné na domácí vytápění a na další dosud nepostižené oblasti. Zároveň se má zavést takzvané uhlíkové clo na neekologicky vyráběné průmyslové zboží ze třetích zemí. Evropské unie likviduje peněženky našich občanů a naší ekonomiku. A servilní české vlády se tomu bojí postavit, aby si neznepřátelily Brusel. Ve finále ale vše zaplatí běžný občan,“ varuje dále Okamura a vyzývá z mnoha důvodů k odchodu z EU.

„Zvyšují se také nároky na energetickou úspornost budov včetně těch historických, opatření se mají dotknout i zemědělství či námořní dopravy. EU chce také zavést emisní povolenky na budovy a silniční dopravu. Hnutí SPD to naprosto odmítá. Green Deal, ve skutečnosti zelený Velký skok EU, totálně zničí ekonomiku evropských států! Je nutné odmítnout tento plán EU, jinak se naši občané nedoplatí. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe!“ vyzývá Okamura.

„Už nyní se mnohonásobně zdražují ceny energií, což se zobrazuje ve zdražování všeho! Odmítáme toto šílenství Bruselu! EU způsobila nynější vysokou cenu elektřiny i ostatních energií svým systémem emisních povolenek, kterým bojuje proti vypouštění CO2 do ovzduší, ale to je normální přírodní plyn nutný pro fotosyntézu. Reformu trhu s elektřinou či regulaci cen emisních povolenek, což požadovaly státy, Evropská komise odmítla. Každoročně se počet vydaných emisních povolenek snižuje, což prodražuje energie. EU svým nesmyslným bojem proti emisím CO2 uměle zdražuje elektřinu a energie. Samotná Evropská unie při tom sama předpokládá, že opatření v rámci Zeleného údělu (Green Deal) ohrozí v Evropě energetickou chudobou 120 milionů domácností! Green Deal přinese obrovské náklady,“ dodává Okamura.

„Vláda ČR plánuje za tento nesmyslně pojatý boj proti CO2 vyhodit do vzduchu obrovské peníze. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) řekl, že mezi roky 2010 až 2030 bude vyplacen na podporu obnovitelných zdrojů energie až bilion korun, z toho 570 až 580 miliard korun solárním elektrárnám. Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun, informovala ČTK,“ zmiňuje lídr SPD.

„Zelený úděl EU má stát biliony korun naši zemi a biliony eur státy EU. S touto šíleností souhlasil premiér Babiš na summitu EU a podpořila to i Babišova vláda. Evropská komise dle dokumentu vlády Ochrana klimatu ČR předpokládá, že náklady dosažení uhlíkové neutrality v ČR budou až dvojnásobné ve srovnání se starými členskými státy EU a odhaduje je až na stovky miliard korun ročně po dobu minimálně 20 let. K tomu se v Bruselu zavázal premiér Babiš… A nově vznikající vládní pětikoalice podporuje Zelený úděl také... Zelený úděl, který bude stát Evropskou unii biliony eur a naší zemi biliony korun po koronavirové krizi může zasadit smrtelnou ránu naší ekonomice. Česká republika je z velké části závislá na uhlí a rovněž i na automobilovém průmyslu,“ uzavřel Okamura.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…