Emoce z kampaně odezní, ale ne ekonomická krize. Sociolog varuje: Velké demonstrace, pokud...

29.01.2023 13:12 | Kauza

Zvolený prezident ČR Petr Pavel hodlá rozdělenou českou společnost spojovat. Podle sociologa Jaromíra Mazáka z agentury STEM ale prezidentské volby polarizaci společnosti zvýraznily. Zhoršení přijde v návaznosti na ekonomickou krizi, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz.

Emoce z kampaně odezní, ale ne ekonomická krize. Sociolog varuje: Velké demonstrace, pokud...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Nově zvolený prezident Petr Pavel

Jaromír Mazák vzhledem k vyhrocené kampani a k polarizaci společnosti odhaduje, co Česko čeká v následujících týdnech. „Volby mají vlastnost, že rozdíly zdůrazňují a vedou k vyhrocování rozdílů ve společnosti v období kampaně. Nyní záleží na tom, co se bude dít po volbách. Myslím, že se situace bezprostředně po volbách uklidní,“ zmínil.

„Zároveň ale přetrvávají strukturální rozdíly mezi regiony; především v bývalých Sudetech, v Moravskoslezském kraji a na severozápadě Čech, platí, že tam jsou regiony výrazně zasažené exekucemi a sociálními problémy. A nás nyní nečeká jednoduchá doba. Takže, pokud si smím zavěštit, zatímco v krátkodobém horizontu – myšleno jeden až tři měsíce – nás čeká zklidnění, v tom střednědobém – tedy čtvrt roku až rok – se mohou linie rozdělující českou společnost naopak ještě zdůrazňovat a vyostřovat,“ očekává sociolog.

A dodává: „Část pocitů rozdělení společnosti z kampaně je emocionální věc, ta velmi rychle odezní. Vleklá ekonomická krize ale na lidi dopadá různě, a tak může společnost dál štěpit. Jak to dopadne, záleží na vládě, jak se jí bude dařit vytvářet mechanismy adresné pomoci pro ty nejvíc ohrožené.“

Následně popsal, jak se takové štěpení může projevit: „Velmi dobrým indikátorem sociálního vyloučení v Česku jsou exekuce. Lidé v exekuci jsou de facto vytlačování mimo systém, takže není tak překvapivé, že přemýšlejí protisystémově, volí protisystémově. A je to v těchto vodách, kde pak získávají hlasy protisystémové projevy. Tedy, pokud vláda nebude tlumit dopady krize na už teď ohrožené skupiny, bude také posilovat odmítání politického mainstreamu a podporu extremismu,“ připomíná Mazák.

Prezident Pavel může podle něj společnost spojovat třeba tím, že vytvoří prostor, aby sociální dimenzi a potenciální dopady vládních reforem akcentoval a aby přesvědčil nespokojené lidi, podle kterých vláda dělá v sociální oblasti málo. Jinak se jejich frustrace může proměnit v protivládní protesty: „To se určitě stát může. Opět však záleží na vládě; pokud budou její opatření velmi necitlivá, je možné, že zase uvidíme velké demonstrace, ale nemyslím, že dřív než třeba na konci jara nebo na podzim,“ míní sociolog Mazák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rasismus na EURO? Německem pochodují davy a zpívají zakázanou píseň

17:59 Rasismus na EURO? Německem pochodují davy a zpívají zakázanou píseň

Devadesátkový hit L'Amour Toujours od slavného dýdžeje Gigiho d'Agostina je zpět na scéně. Jen s jin…