Emoce z kampaně odezní, ale ne ekonomická krize. Sociolog varuje: Velké demonstrace, pokud...

29.01.2023 13:12 | Kauza

Zvolený prezident ČR Petr Pavel hodlá rozdělenou českou společnost spojovat. Podle sociologa Jaromíra Mazáka z agentury STEM ale prezidentské volby polarizaci společnosti zvýraznily. Zhoršení přijde v návaznosti na ekonomickou krizi, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz.

Emoce z kampaně odezní, ale ne ekonomická krize. Sociolog varuje: Velké demonstrace, pokud...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Nově zvolený prezident Petr Pavel

Jaromír Mazák vzhledem k vyhrocené kampani a k polarizaci společnosti odhaduje, co Česko čeká v následujících týdnech. „Volby mají vlastnost, že rozdíly zdůrazňují a vedou k vyhrocování rozdílů ve společnosti v období kampaně. Nyní záleží na tom, co se bude dít po volbách. Myslím, že se situace bezprostředně po volbách uklidní,“ zmínil.

„Zároveň ale přetrvávají strukturální rozdíly mezi regiony; především v bývalých Sudetech, v Moravskoslezském kraji a na severozápadě Čech, platí, že tam jsou regiony výrazně zasažené exekucemi a sociálními problémy. A nás nyní nečeká jednoduchá doba. Takže, pokud si smím zavěštit, zatímco v krátkodobém horizontu – myšleno jeden až tři měsíce – nás čeká zklidnění, v tom střednědobém – tedy čtvrt roku až rok – se mohou linie rozdělující českou společnost naopak ještě zdůrazňovat a vyostřovat,“ očekává sociolog.

A dodává: „Část pocitů rozdělení společnosti z kampaně je emocionální věc, ta velmi rychle odezní. Vleklá ekonomická krize ale na lidi dopadá různě, a tak může společnost dál štěpit. Jak to dopadne, záleží na vládě, jak se jí bude dařit vytvářet mechanismy adresné pomoci pro ty nejvíc ohrožené.“

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41598 lidí
Následně popsal, jak se takové štěpení může projevit: „Velmi dobrým indikátorem sociálního vyloučení v Česku jsou exekuce. Lidé v exekuci jsou de facto vytlačování mimo systém, takže není tak překvapivé, že přemýšlejí protisystémově, volí protisystémově. A je to v těchto vodách, kde pak získávají hlasy protisystémové projevy. Tedy, pokud vláda nebude tlumit dopady krize na už teď ohrožené skupiny, bude také posilovat odmítání politického mainstreamu a podporu extremismu,“ připomíná Mazák.

Prezident Pavel může podle něj společnost spojovat třeba tím, že vytvoří prostor, aby sociální dimenzi a potenciální dopady vládních reforem akcentoval a aby přesvědčil nespokojené lidi, podle kterých vláda dělá v sociální oblasti málo. Jinak se jejich frustrace může proměnit v protivládní protesty: „To se určitě stát může. Opět však záleží na vládě; pokud budou její opatření velmi necitlivá, je možné, že zase uvidíme velké demonstrace, ale nemyslím, že dřív než třeba na konci jara nebo na podzim,“ míní sociolog Mazák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

21:31 Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robe…