Estébáci ne! Poslední přání Masarykovy příbuzné. Týká se rodinných hrobů

08.03.2020 16:46 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

Ve věku 97 let zemřela Marta Masaryková. Její manžel Imrich, bratranec Jana Masaryka, za třetí republiky třídil prezidentovu korespondenci a Benešův tajemník mu skládal básně. Příbuzná z vedlejší větve „tatíčka TGM“ ještě před svým skonem vyslovila vzkaz – pouze dvěma novinářům. Víme, kam věnovala bohatou masarykovskou pozůstalost s dosud nezveřejněnými snímky a ojedinělými listinami. Její poslední přání překvapí, týká se „estébáků“.

Estébáci ne! Poslední přání Masarykovy příbuzné. Týká se rodinných hrobů
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Pár dní na to, co Marta Masaryková věnovala tyto obrazy s T. G. Masarykem svému synovci (na snímku), letos v druhé půlce února zemřela. Manžela Imricha ( *20. 11. 1921 – †14. 6. 1983), jehož dvě sestry jsou na obrázku, přežila o několik desítek let.

Marta Masaryková, za svobodna Horáčková, se narodila ve Skalici, části obce Hrochův Týnec, v okrese Chrudim. Žila v Praze. Za necelé tři roky by se dožila rovných 100 let. S Imrichem Masarykem děti neměla, byla jeho druhou ženou a manželství zůstalo již bezdětné. „Strejda měl ale z prvního manželství syna Jana a dceru Olgu,“ doplňuje synovec paní Marty Miroslav Šefl, který svou tetu navštěvoval až do posledních chvil, doslova podle svých slov seděl u „smrtelné postele“.

Tato dvojice je důležitá proto, že Masaryková zachovala spoustu rodinných, často unikátních artefaktů. Věnovala je právě Šeflovi, který loni založil Muzem StB v objektu starého pivovaru v Ležkách u Lubence v Ústeckém kraji, kde v jednom patře „šperkuje“ také masarykovský pokoj jako samostatnou expozici. Čerpá nejen z pozůstalosti Imrichovy choti, která svou druhou polovičku o několik desetiletí přežila.

Marta Masaryková (28. 12. 1922–19. 2. 2020) tuto fotografii v únoru po svém synovci poslala redaktorce tohoto článku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…