Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku

16.07.2019 17:31

Správní řízení o občanství Eugena Czernina se znovu otevírat nebude. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Czerninova vnuka Karla-Eugena proti rozhodnutím Ministerstva vnitra, Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu (NSS), zjistila ČTK z usnesení.

Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Úřady a soudy věnovaly případu mimořádnou pozornost a nebyly předpojaté, uvedl ÚS.

Czerninové po válce přišli na základě Benešových dekretů o rozsáhlý majetek – polnosti a nemovitosti v Čechách včetně zámku v Jindřichově Hradci. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Eugen Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství.

Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl. Šlechticův vnuk pak neuspěl ani v soudním sporu. NSS tehdy uznal, že Czernin v době okupace mnoha lidem pomohl. Nejsou podle něj ani pochybnosti o jeho protinacistickém smýšlení, nicméně chyběly důkazy pro aktivní účast na zápasu s okupanty, což je podmínka zachování občanství.

S časovým odstupem vnuk požádal o obnovu řízení. Nově předloženými důkazy a svědectvími se snažil prokázat, že Eugen Czernin podmínku splňoval. Uvedl, že dal popud k uschování zbraní na zámku v Jindřichově Hradci, na zahradě byla ukrytá vysílačka. V roce 1945 Czernin podle něj umožnil čtyřem francouzským zajatcům útěk k západním vojskům, poskytl jim auto a zbraně.

Vnitro řízení neobnovilo s odůvodněním, že Czernin mohl důkazy uplatnit už v původním řízení o zachování občanství. Podmínky pro obnovu tak nebyly naplněny, což potvrdil Městský soud v Praze i NSS. Ústavní soud pak souhlasil s názorem, že jako nový důkaz nelze předkládat ty důkazy, které v předchozím řízení mohl a měl předložit některý z právních předchůdců.

Opačný výklad by vedl k tomu, že každý právní nástupce by mohl úspěšně iniciovat nové řízení o obnově a předkládat jemu dosud neznámé důkazy. Fakticky by mohlo dojít k „zacyklení“ celého správního řízení, jež by nikdy nemohlo být považováno za definitivně skončené, stojí v usnesení.

Potomci šlechtického rodu získali v restitucích část majetku Josefíny Czerninové, manželky Eugena Czernina. Šlo o miliony čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku. O občanství Czerninové, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, totiž v roce 1999 kladně rozhodly úřednice pražského magistrátu. Později kvůli tomu čelily trestnímu stíhání.

Zpět v majetku Czerninů je zámek v Chudenicích na Klatovsku. Plzeňský Prazdroj jej před lety převedl Karlu-Eugenu Czerninovi za cenu transakčních nákladů. Jiná větev Czerninů získala v restitucích zámek v Dymokurech, lesy a zemědělskou půdu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…