Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku

16.07.2019 17:31

Správní řízení o občanství Eugena Czernina se znovu otevírat nebude. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Czerninova vnuka Karla-Eugena proti rozhodnutím Ministerstva vnitra, Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu (NSS), zjistila ČTK z usnesení.

Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Úřady a soudy věnovaly případu mimořádnou pozornost a nebyly předpojaté, uvedl ÚS.

Czerninové po válce přišli na základě Benešových dekretů o rozsáhlý majetek – polnosti a nemovitosti v Čechách včetně zámku v Jindřichově Hradci. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Eugen Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství.

Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl. Šlechticův vnuk pak neuspěl ani v soudním sporu. NSS tehdy uznal, že Czernin v době okupace mnoha lidem pomohl. Nejsou podle něj ani pochybnosti o jeho protinacistickém smýšlení, nicméně chyběly důkazy pro aktivní účast na zápasu s okupanty, což je podmínka zachování občanství.

S časovým odstupem vnuk požádal o obnovu řízení. Nově předloženými důkazy a svědectvími se snažil prokázat, že Eugen Czernin podmínku splňoval. Uvedl, že dal popud k uschování zbraní na zámku v Jindřichově Hradci, na zahradě byla ukrytá vysílačka. V roce 1945 Czernin podle něj umožnil čtyřem francouzským zajatcům útěk k západním vojskům, poskytl jim auto a zbraně.

Vnitro řízení neobnovilo s odůvodněním, že Czernin mohl důkazy uplatnit už v původním řízení o zachování občanství. Podmínky pro obnovu tak nebyly naplněny, což potvrdil Městský soud v Praze i NSS. Ústavní soud pak souhlasil s názorem, že jako nový důkaz nelze předkládat ty důkazy, které v předchozím řízení mohl a měl předložit některý z právních předchůdců.

Opačný výklad by vedl k tomu, že každý právní nástupce by mohl úspěšně iniciovat nové řízení o obnově a předkládat jemu dosud neznámé důkazy. Fakticky by mohlo dojít k „zacyklení“ celého správního řízení, jež by nikdy nemohlo být považováno za definitivně skončené, stojí v usnesení.

Potomci šlechtického rodu získali v restitucích část majetku Josefíny Czerninové, manželky Eugena Czernina. Šlo o miliony čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku. O občanství Czerninové, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, totiž v roce 1999 kladně rozhodly úřednice pražského magistrátu. Později kvůli tomu čelily trestnímu stíhání.

Zpět v majetku Czerninů je zámek v Chudenicích na Klatovsku. Plzeňský Prazdroj jej před lety převedl Karlu-Eugenu Czerninovi za cenu transakčních nákladů. Jiná větev Czerninů získala v restitucích zámek v Dymokurech, lesy a zemědělskou půdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…