Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku

16. 7. 2019 17:31

Správní řízení o občanství Eugena Czernina se znovu otevírat nebude. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Czerninova vnuka Karla-Eugena proti rozhodnutím Ministerstva vnitra, Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu (NSS), zjistila ČTK z usnesení.

Eugenu Czerninovi se žádný majetek vracet nebude. Ústavní soud udělal tečku
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Úřady a soudy věnovaly případu mimořádnou pozornost a nebyly předpojaté, uvedl ÚS.

Czerninové po válce přišli na základě Benešových dekretů o rozsáhlý majetek – polnosti a nemovitosti v Čechách včetně zámku v Jindřichově Hradci. Pro případnou restituci bylo podstatné to, jestli Eugen Czernin, který zemřel v roce 1955 v Rakousku, měl po válce nárok na uchování československého občanství.

Ministr vnitra v roce 2005 žádost o zachování občanství zamítl. Šlechticův vnuk pak neuspěl ani v soudním sporu. NSS tehdy uznal, že Czernin v době okupace mnoha lidem pomohl. Nejsou podle něj ani pochybnosti o jeho protinacistickém smýšlení, nicméně chyběly důkazy pro aktivní účast na zápasu s okupanty, což je podmínka zachování občanství.

S časovým odstupem vnuk požádal o obnovu řízení. Nově předloženými důkazy a svědectvími se snažil prokázat, že Eugen Czernin podmínku splňoval. Uvedl, že dal popud k uschování zbraní na zámku v Jindřichově Hradci, na zahradě byla ukrytá vysílačka. V roce 1945 Czernin podle něj umožnil čtyřem francouzským zajatcům útěk k západním vojskům, poskytl jim auto a zbraně.

Vnitro řízení neobnovilo s odůvodněním, že Czernin mohl důkazy uplatnit už v původním řízení o zachování občanství. Podmínky pro obnovu tak nebyly naplněny, což potvrdil Městský soud v Praze i NSS. Ústavní soud pak souhlasil s názorem, že jako nový důkaz nelze předkládat ty důkazy, které v předchozím řízení mohl a měl předložit některý z právních předchůdců.

Opačný výklad by vedl k tomu, že každý právní nástupce by mohl úspěšně iniciovat nové řízení o obnově a předkládat jemu dosud neznámé důkazy. Fakticky by mohlo dojít k „zacyklení“ celého správního řízení, jež by nikdy nemohlo být považováno za definitivně skončené, stojí v usnesení.

Potomci šlechtického rodu získali v restitucích část majetku Josefíny Czerninové, manželky Eugena Czernina. Šlo o miliony čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku. O občanství Czerninové, která pocházela z rodu Schwarzenbergů, totiž v roce 1999 kladně rozhodly úřednice pražského magistrátu. Později kvůli tomu čelily trestnímu stíhání.

Zpět v majetku Czerninů je zámek v Chudenicích na Klatovsku. Plzeňský Prazdroj jej před lety převedl Karlu-Eugenu Czerninovi za cenu transakčních nákladů. Jiná větev Czerninů získala v restitucích zámek v Dymokurech, lesy a zemědělskou půdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání

20:21 Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání

Milion chvilek na svůj facebook napsal nabídku práce. „A je to tady. Prezident Zeman se naprosto zes…