Evropská unie skončí tragicky. Alexander Tomský vysázel argumenty, na které v Bruselu nemají co říct

03.07.2017 15:26

Politolog Alexander Tomský se domnívá, že nepotřebujeme být součástí nějaké nadnárodní říše. Uvedl to alespoň v rozhovoru pro server Reflex.cz.

Evropská unie skončí tragicky. Alexander Tomský vysázel argumenty, na které v Bruselu nemají co říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Tomský se již v minulosti vyjádřil proti vstupu Česka do Evropské unie. Zároveň jako britský občan hlasoval pro brexit. Evropskou unii totiž podle svých slov považuje za projekt, jenž může skončit tragicky. Je dle něj utopický a škodlivý. 

„Spojené státy evropské nevzniknou. Příměr s Amerikou je naprosto mylný. V roce 1776 tam už existoval národ britských kolonistů, jenž do sebe později vstřebával příchozí, kteří se toužili stát Američany. Tam nevznikla multinárodní federace. A Evropu tvoří tisícileté národy,“ zmínil Tomský.

Původní text ZDE

Dle jeho slov můžeme obstát jako menší země, není potřeba být součástí nějaké nadnárodní říše. „Ani kvůli hospodářství, ani kvůli bezpečnosti. Impérium škodí ekonomice, je příliš velké a byrokratické, začne stagnovat jako každý mohutný podnik. Udržuje se jen silou své moci, rozhodně ne demokratické. Nezapomínejme, že hospodářský úspěch Evropy spočíval v obchodní konkurenci a inovaci malých národů. Samozřejmě, že si státy vytvářejí bezpečnostní aliance. Unie však vznikla z komplexu světové války a mylného názoru na nacionalismus,“ dodal s tím, že Unie stagnuje už deset let a nachází se v mrtvé normalizační fázi. Odchod Británie je podle něj historickým zlomem, Unie měla být na věčné časy.   

Zároveň by se Evropa měla dle jeho slov uzavřít před islámem, v němž vidí Tomský velkou hrozbu. 

Tomský v minulosti působil v okruhu poradců konzervativní premiérky Velké Británie Margaret Thatcherové. Podle svých slov s ní mnohokrát mluvil. Byla prý vynikající. „Prvotřídní mozek,“ řekl s tím, že byla přísná, racionální, logicky myslící bytost, tak trochu neženská.

„Působila poněkud strojeně jako dáma z vyšší společnosti – kostým, perly kolem krku, s nezbytnou kabelkou, snad každodenní ondulací, ale když u nás v ústavu pronesla dvacetiminutovou řeč o státním ateismu a pronásledování křesťanů ve východní Evropě, trumfla i mého šéfa, a to dostal za svou práci Templetonovu cenu,“ zmínil Alexander Tomský. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

20:43 Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

Politikům by doporučil opatrné našlapování, aby o menšinovou podporu veřejnosti nepřišli. Bývalý min…